Başarılı Kadınlar, Hayat Hikayelerini Anlatacak

Başarılı Kadınlar, Hayat Hikayelerini Anlatacak

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Dr.

Başarılı Kadınlar, Hayat Hikayelerini Anlatacak

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Dr. Hatice Gülay Atik, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle 'Bir Kadın Değişir, Dünya Değişir' etkinliği düzenlediklerini söyledi. Dr. Atik, her biri içinde başarı hikayesi barındıran çok sayıda kadının başarılarının sırlarını Samsunlulara anlatacaklarını kaydetti.

Hatice Gülay Atik, yaptığı açıklamada, Canik Kültür Merkezi Necip Fazıl Kısakürek Salonu'nda yapılacak 'Bir Kadın Değişir, Dünya Değişir' organizasyonunda Salıpazarı Kaymakamı Hatice Bayar Özdemir, OMÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Pekşen, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Hastanesi ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, Sabah gazetesi köşe yazarı Sevilay Yükselir'in Samsunlularla başarı hikayelerini paylaşacağını ifade etti. Atik, programda yönetim danışmanı, liderlik ve iletişim uzmanı Ahmet Şerif İzgören'in de 'At Şu Adımı' konulu girişimcilik eğitimi vereceğini bildirdi.

Kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Dr. Atik, Türk milletinin toplum ve aile hayatında kadının çok önemli yeri olmasına rağmen toplumsal yaşamda hak ettikleri yerde olmadığının altını çizdi.

Atik, "Bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması yönünde büyük bir mücadelenin başlangıcı olarak her yıl kutlanmakta olan 8 Mart Dünya Kadınlar günü, bütün kadınların toplumda layık oldukları saygın yeri alması, her alanda hak ettikleri gerçek statüye kavuşmaları, haklarına sahip çıkmaları ve sorunlarına çözüm bulunması bakımından önemlidir. Bizim medeniyetimiz kadın ve erkeğin birlikte mücadele edebilmesiyle inşa edilmiştir. Şüphesiz medeniyetin, insanlığın, gelişimin, kalkınmanın daha refah bir geleceğin vazgeçilmez iki eş aktörüdür kadın ve erkek. Bu nedenle Türkiye'nin kalkınma hedeflerine, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek bırakma hedefine ancak ve ancak omuz omuza ulaşabiliriz." şeklinde konuştu.

Programa katılacak konukların biyografilerinden de bahseden Dr. Atik, "Bu anlamlı günde düzenleyeceğimiz organizasyona yeteneklerini kullanarak, alanlarında büyük başarılara imza atmış Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, Prof. Dr. Yıldız Pekşen, Sevilay Yükselir ve Hatice Bayar Özdemir bizlerle başarı öykülerini paylaşacak. Hatice Bayar Özdemir bugün Türkiye'de görev yapan 937'si erkek 20'si kadın kaymakamdan bir tanesidir. Konuklarımızdan biri de kendi alanında birçok bilimsel çalışmaya ve projeye imza atarak, gururumuz olan OMÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Pekşen'dir. Programımızın bir başka konuğu da uluslararası gebelik bilimi akademisi tarafından kabul beratını almış, bilgi-donanım ve becerisiyle alanında önemli kariyer sahibi olmuş bilim kadınlarımızdan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Hastanesi ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak olacak. Yazılarıyla büyük yankı uyandıran Sabah yazarı Sevilay Yükselir de konuğumuz olarak başarı hikayesini bizimle paylaşacak." ifadelerini kullandı.

Samsun TSO Kadın Girişimciler Kurulu'nun talebiyle KOSGEB Samsun Hizmet Merkez Müdürlüğü ile sadece kadınlara yönelik olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi düzenlemek üzere protokol imzaladıklarını da belirten Atik, "Eğitim sonunda başarılı olan kadın kursiyerlerimiz KOSGEB'in yeni girişimci desteklerinden faydalanabilecek. İlk dersimizi de bugün düzenleyeceğimiz organizasyonunda gerçekleştireceğiz. İlk dersimizi de, yazdığı kitaplarıyla, eğitimleriyle sadece ülkemizde değil, dünyada isim yapmış yönetim danışmanı, liderlik ve iletişim uzmanı Ahmet Şerif İzgören, 'At Şu Adımı' adı altında girişimcilik eğitimiyle verecek. Ben kadınlarımızın o adımı atacağına yürekten inanıyorum. Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme iddiasında olan bir ülke. Bunun için daha çok girişimciye ihtiyacımız var. Bugün ülke nüfusunun kadın erkek oranı birbirine eşitken, çalışan kadın, girişimci kadın istatistiklerine baktığımız da kadınların bu ekonomik faaliyetlere katılımının oldukça gerilerde olduğunu görüyoruz. Başarı öykülerinin paylaşılacağı bu önemli etkinliğimize tüm kadınlarımızı bekliyoruz." diye konuştu.