Barzani, Yenilenmiş Irak Bayrağını Asıyor

Barzani, Yenilenmiş Irak Bayrağını Asıyor

Irak'ın Kuzeyindeki Kürt Lider Mesud Barzani, Baas İktidarının İzlerini Taşıdığı Gerekçesi ile 2 Yıl Önce Kendi Bölgesindeki Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İndirttiği Irak Bayrağını, Yarın Yenilenmiş Haliyle Tekrar Asıyor.

Barzani, Yenilenmiş Irak Bayrağını Asıyor

Irak'ın kuzeyindeki Kürt lider Mesud Barzani, Baas iktidarının izlerini taşıdığı gerekçesi ile 2 yıl önce kendi bölgesindeki kamu kurum ve kuruluşlarında indirttiği Irak bayrağını, yarın yenilenmiş haliyle tekrar asıyor.

Ocak ayında Irak Parlamentosu tarafından üzerinde değişiklik yapılan yeni Irak bayrağı, yarın sözde bölgesel Kürt parlamentosuna törenle asılacak. Eski rejimin taşıdığı role dayanarak Irak'ın kuzeyindeki Kürt vilayetlerindeki kamu kurum ve kuruluşlarında yasaklanan Irak bayrağı, Kürt bölgesinde yaklaşık 2 yıl sonra yeniden dalgalanmış olacak.

Parlamento, geçen ay yaptığı değişiklikle Baas Partisi iktidarının izlerini taşıdığı gerekçesiyle ve Kürtler'in baskısı üzerine tekbir yazısı ile birlikte üç yıldız bulunan bayrakta değişiklik yapmıştı. Yeni bayrakta tekbir ibaresi bulunduğu yeri korurken, "birlik", "özgürlük" ve "sosyalizm"i simgeleyen üç yıldız ise kaldırılmıştı. Irak bayrağı, Arap milliyetçiliğini simgeleyen kırmızı, beyaz ve siyah renkten oluşuyor.

(SK-EA-EA-OK-D)