Barzani, Türkiye'yi Sivil Vatandaşları Öldürmekle Suçladı

Barzani, Türkiye'yi Sivil Vatandaşları Öldürmekle Suçladı

İngiltere Dışişleri Bakanı David Millband'ı Ağırlayan Kuzey Irak Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani, Türkiye'yi Sivil Vatandaşları Öldürmekle Suçladı.

Barzani, Türkiye'yi Sivil Vatandaşları Öldürmekle Suçladı

İngiltere Dışişleri Bakanı David Millband'ı ağırlayan Kuzey Irak Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani, Türkiye'yi sivil vatandaşları öldürmekle suçladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Millband, Kuzey Irak Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani'yi Selahaddin kentinde ziyaret etti. Barzani ve Millband, yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlendi. Barzani, "Türkiye sivil halkı öldürmüştür. Bu, bizim için kabul edilemeyecek bir suçtur. Türkiye'yi şiddetle kınıyoruz. Amerika'yı da, hak ve hukuk sorumluluğu çerçevesinde göreve davet ediyoruz. Çünkü Irak'ta Amerika sorumludur" dedi. Kendilerinin her zaman diyalog yolunu

seçtiklerini ileri süren Barzani, Türkiye'yi diyalog sürecini dikkate almayıp, baskıcı olmakla suçladı.

Millband ise, operasyondan sonra Türkiye Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile konuyla ilgili bir telefon görüşmesi yaptıklarını söyledi. Millband, "Bu konunun çözümünün bir tarafı Türkiye, diğer tarafı Bölgesel Kürt Hükümeti'dir. Kullanılacak yol, politika ve diyalog yoludur. Bunun dışındaki çözümler istikrarlı değildir" dedi.

(MKF-MS-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA