Barzani, Tehditlerini Sürdürüyor

Barzani, Tehditlerini Sürdürüyor

Mesut Barzani, Irak Hükümetinin Kerkük'te Referandumun Yapılmasını Sürüncemede Bıraktığını Öne Sürerek, 'Bu Sorun Tamamıyla Çözümlenmeli, Aksi Halde, Bütün İhtimaller Açıktır' Dedi.

Barzani, Tehditlerini Sürdürüyor

Irak'ın kuzeyindeki yönetimin başkanı Mesut Barzani, Irak hükümetinin Kerkük'te referandumun yapılmasını sürüncemede bıraktığını öne sürerek, "bu sorun tamamıyla çözümlenmeli, aksi halde, bütün ihtimaller açıktır" dedi.

Amerikalıların finanse ettiği Alhurra televizyonuna konuşan Barzani, "ihtimaller" ile ilgili ifadelerine kısmen açıklık getirerek, "Anayasanın referandum öngören 140'ıncı maddesi uygulanmazsa, gerçek bir iç savaş başlayacak" dedi.

"Irak hükümetinin Kerkük ve 140'ıncı madde politikasının" kendisini çok rahatsız ettiğini savunan Barzani, "kısa süre içerisinde Bağdat'a giderek konuyu hükümetle tartışacağını" söyledi.

Barzani açıklamasında, "Kürtler Kerkük'ten asla vaz geçmezler, Kerkük'ü asla pazarlık konusu etmezler" diye konuştu.

"Kerkük'ü geri almanın yöntemi olarak" anayasal ve hukuki yöntemleri benimsediklerini ifade eden Barzani, "Ama bu yöntemlerin uygulanması sürecinde umutsuzluğa düşersek, bu durumda, diğer yöntemlere başvurma hakkımız var" dedi.

Kaynak: AA