Barzani'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni ziyareti Belediye kamerası

Barzani'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni ziyareti Belediye kamerası

Barzani'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni ziyareti  Belediye kamerası
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ve sanatçı Şivan Perver ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığına gelen Barzani'yi bina girişinde Belediye Başkanı Osman Baydemir, Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, BDP milletvekilleri Altan Tan, Sırrı Sakık ve Esat Canan ile Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş karşıladı.

Barzani Baydemir ve milletvekilleri ile kucaklaştı.

Makamda gerçekleşen basına kapalı görüşmenin ardından gazetecilere Kürtçe açıklama yapan Barzani, Baydemir'e teşekkür ederek, böyle bir fırsat geliştirildiği için çok mutlu olduğunu söyledi.

"Kardeşlik ve barış mesajını taşımak için Amed'e geldik. Barış sürecini desteklemek için buradayız. Kürdistan halkının Türk milletine, Hevler halkının da Amed halkına selamlarını iletiyoruz. Biz Kürdistan halkı olarak barışsever bir halkız. Türk, Farslı ve Arap kardeşlerimize barış elimizi uzatıyoruz. Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın atmış olduğu barış sürecini takdirle görüyoruz. Öcalan'ın adımını da takdirle karşılıyoruz barış sürecini başlattıkları için" diyen Barzani, barış sürecinin tüm güçleriyle arkasında olduklarını belirtti.

Barzani, şöyle konuştu:

"Barış projesi kolay elde edilen bir proje değildir. Barışla elde edilen kazanımlar başka yollarla elde edilmiyor. Bizim işlerimizin önceliği Kürtlerin birliğidir. Kürtler birlikte hareket ederse hem kendilerine hem de Türk, Farslı ve Arap kardeşlerine daha iyi hizmet sunarlar. Dün Amed'de tarihi bir süreç başladı. Bunun devam etmesini umuyoruz. Barış en iyi yöntemdir. Benim için Amed aziz ve değerli bir yerdir. İlk kez Amed'de geziyoruz. İçten yüreğimizle Amed'i seviyoruz. Sayın Baydemir, Amed bizim, Hevler de sizin evinizdir. İnşallah barışı başaracağız ve mutlu olacağız."

Baydemir de Kürtçe yaptığı konuşmada, heyetle yemekte de bir araya geleceklerini, ittifak ve kardeşlik elini birbirlerine vermeyi umduğunu söyledi.

"Bu ittifak inşallah mazlum halkın özgürlüğü için olur. Türk, Arap, Farslı kardeşlerime bir çağrım var. Kürtlerin ittifakı ve birliği onların da dostluğu içindir. Kürtler ittifak içerisinde olursa inşallah barış gelir. Barışla inşallah Türk, Arap ve Farslı kardeşlerimiz de demokrasiye ulaşır. Erbil, Kamişlo, Mahabad bütün Kürtlerin evidir" diyen Baydemir, ziyaretin Kürtlerin ittifakını sağlayacağını belirtti.

Diyarbakır'da dün barış gününün yaşandığını dile getiren Baydemir, "Hayırlı olsun. Kürt milletinin özgürlüğüne, barışa ve demokrasiye ulaşmasını umuyorum. Şehrinize hoşgeldiniz" diye konuştu.

Görüşmede Baydemir'in yöresel kıyafet giyindiği görüldü. Belediye protokol girişine konulan Türk ve IKBY bayrağının yer aldığı Kürtçe, Türkçe ve İngilizce "hoşgeldiniz" yazılı platform dikkati çekti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title