Barzani'den Diyalog Çağrısı

Barzani'den Diyalog Çağrısı

Barzani: "Barışçıl sürece zarar veren bu tür girişimlere son verilmeli" dedi.

Barzani'den Diyalog Çağrısı

Kuzey Irak'a yönelik hava operasyonunda bir köyün zarar gördüğünü öne süren Bölgesel Kürt Yönetimi adına yapılan açıklamada 8 askerin şehit olmasından duyulan üzüntü dile getirilirken, bölgedeki barışçıl sürece zarar veren bu tür girişimlere biran önce son verilmesi ve sorunların diyalog yöntemi ile çözülmesi için çaba sarf edilmesi çağrısı yapıldı.

Bölgesel Kürt Yönetimi ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi'ne bağlı Kurdistan TV ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsver Birliği'ne bağlı NRT kanalı Kandil Dağı eteklerinde isabet alan bazı noktalarda çekilen görüntüleri yayınladı.

Kandil Dağı'ndaki PKK kamplarını hedef alan operasyonda bir çok köyün isabet aldığı öne sürülürken, Revandız yakınlarındaki Werte bölgesinde bulunan Kozine köyünde köylülere ait bağ, bahçe ve ekili arazilerde tahrip edildiği iddia edildi.

BARZANİ'NİN AÇIKLAMASI

Kuzey Irak'taki Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Bölge Başkanlık Divanı, Hakkari-Çukurca karayolunda meydana gelen ve çok sayıda Türk askerinin öldüğü patlamaya ilişkin bugün yazılı bir açıklama yaptı. Yazılı açıklamada, Türkiye'de bir kez daha savaş ve çatışmaların yaşanmasından duyulan üzüntü ve endişe dile getirilerek, son olarak Hakkari-Çukurca karayolunda meydana gelen ve çok sayıda Türk askerinin hayatını kaybettiği patlama kınandı.

Savaş ve askeri yöntemlerin yıkım ve acılara yol açmak dışında bir sonuç vermediği ve sorunların daha da çözümsüz hale gelmesine yol açtığı belirtilen açıklamada bölgedeki barışçıl sürece zarar veren bu tür girişimlere biran önce son verilmesi ve sorunların diyalog yöntemi ile çözülmesi için çaba sarf edilmesi çağrısı yapıldı.

Kaynak: DHA