Bartın Çayında Meydana Gelen Kirliliğe Tepki

Bartın Çayında Meydana Gelen Kirliliğe Tepki

Bartın Çayında Meydana Gelen Kirliliğe Tepki
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Bartın Platformu üyeleri, Bartın Çayı'nda meydana gelen kirliliğe tepki gösterdi.

Bartın Platformu üyeleri, Bartın Çayı'nda meydana gelen kirliliğe tepki gösterdi.

Orduyeri köprüsünde basın açıklaması yapan platforma üyelerinden Tayfun Karadeniz, çayın iki haftadır simsiyah aktığını ve bu siyahlığın Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan bir tekstil fabrikasının sıvı atıklarından kaynaklandığını iddia etti.

Bu durumun Çevre ve Kentleşme Müdürlüğü tarafından tespit edildiğini ve kirliliğin nedeni olan fabrikanın derhal kapatılması gerektiğini anlatan Karadeniz, şöyle konuştu:

"Yıllardır Bartın Çayı ölüyor diyoruz, kulak veren yok. Adına şiirler yazılan, destanlarda yaşatılan, çoğumuzun yüzmeyi öğrendiği Bartın Çayı herkes tarafından bilinen nedenlerle yok oluşa doğru sürüklenirken kimse ses çıkarmıyor. Şu ana kadar gündeme getirdiğimiz tepkilere rağmen, bu fabrikaya iki haftadan beri hiçbir yaptırım uygulanmadı. Biz para cezası gibi yaptırımların caydırıcı olmadığını biliyor ve bu kirliliğin nedeni olan fabrikanın derhal kapatılmasını istiyoruz. Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız. Bartın Belediyesi'nin şebeke suyu sağladığı iki keson kuyusu, Bartın Çayı'nın bu kirliliğinden etkilenmektedir. Halkın sağlığını tehlikeye atanlar, doğanın güzelliğini yok edenler bir an önce hak ettikleri şekilde cezalandırılmalıdır. Bartın Çayı çevresinde yoğun kirletici üreten sanayi tesisleri yerine, çevreye zarar vermeyen sanayi yatırımları tercih edilmelidir. Aksi halde Bartın Çayı'nın kaderi, öldüğü halde milyarlarca lira para harcanarak kurtarılmaya çalışılan Ergene Çayı'nın akıbetine benzeyecektir. Hiçbir para Bartın Çayı'nı geri getirmeyecektir. Bu kapsamda devlet ve özel sektör yetkilileriyle, sivil toplum temsilcileri ve Bartın Halkını göreve çağırıyoruz."

Etkinliğe CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ve Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çetin de katıldı.

- BARTIN

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title