Barroso: "Brüksel'den Verilen Mesajlardan Bir Partiye Destek Sonucu Çıkmasın"

Barroso: "Brüksel'den Verilen Mesajlardan Bir Partiye Destek Sonucu Çıkmasın"

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, "Brüksel'den verilen mesajlardan, Türkiye'de herhangi bir partiyi desteklediğimiz sonucu çıkmasın.

Barroso:

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, "Brüksel'den verilen mesajlardan, Türkiye'de herhangi bir partiyi desteklediğimiz sonucu çıkmasın. Biz Türkiye'yi destekliyoruz. Türkiye'nin iç siyasi tartışmalarında taraf olmayı hiçbir şekilde istemeyiz" dedi.


İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde yaptığı konuşmanın ardından soruları yanıtlayan Barroso, Türkiye ziyaretinin bazı çevrelerce AKP hakkında açılan kapatma davasına karşı destek olarak yorumlandığının belirtilmesi üzerine, ziyaretinin planlandığı zaman bu tür bir davanın söz konusu olmadığını söyledi. Barroso, "Benim ziyaretimin böylesine önemli ve yoğun siyasi tartışmaların yaşandığı bir döneme denk gelmesi tamamen tesadüftür" dedi.


Barroso, şöyle konuştu:


"AB, farklı siyasi partilerle tamamen nötr siyasi ilişkiler içindedir. Elbette hangi siyasi parti olursa olsun Türkiye'de reformlar için çalışan tüm partilere destek veririz. Brükselden verilen mesajlardan Türkiye'de herhangi bir partiyi desteklediğimiz sonucu çıkmasın. Biz Türkiye'yi destekliyoruz. Türkiye'nin iç siyasi tartışmalarında taraf olmayı hiçbir şekilde istemeyiz."


Devam eden bir dava sürecine müdahale etmek istemediğini kaydetti. Yapmamış olmasına rağmen kendisine ithaf edilen bazı konuşmaların olduğunu belirten Barroso, "Elbette güçlerin ayrılığı ilkesine saygı duyuyorum. Türkiye'de ya da başka bir ülkede alınacak bir kararın, demokrasinin prensiplerine, hukuk devletine uygun olmasını beklerim" diye konuştu. Barroso, kapatma davasına şaşırıp şaşırmadığının sorulması üzerine de "Böyle bir dava başka bir AB ülkesinde de olsa şaşırırdım" dedi.


Öte yandan Barroso, salonda bulunan Sosyalist Düşünce Kulübü üyesi öğrenciler tarafından protesto edildi. (ANKA)


(DG/GB)