Barla Haberleri

Barla haber, Barla son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Barla - 29.06.2013
Emirdağ'da Bediüzzaman Said Nursi Sergisi
Müze olarak düzenlenen Bediüzzaman Evi'nin açılışında konuşan Barla Platformu Başkanı Said Yüce, Bediüzzam Said Nursi'nin 1877-1960 yılları arasında yaşadığını, bütün ömrünün çilelerle, sıkıntılarla geçtiğini söyledi.
Barla - 30.05.2013
Bahçeli: Bir de Milletle Görüşseler Çok Daha İyi Olur
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çözüm Komisyonu Başkanı Naci Bostancı'nın 'IRA ve ETA örneklerini mercek altına alacağız' açıklamalarını, "Bunlar herkesle görüşüyor. Görüşmeyi alışkanlık haline getirdiler. Bir de milletin huzuruna çıkıp milletle görüşseler çok daha iyi olur" sözleriyle yorumladı. Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleymen Demirel'in eşi Nazmiye Demirel'in Isparta'nın Atabey İlçesi'ne bağlı İslamköy Beldesi'ndeki cenaze töreninin ardından Barla'ya geçen, sonrasında Ankara'ya dönme programını değiştiren MHP Lideri Devlet Bahçeli, kısa süre önce trafik kazasında hayatını kaybeden Yalvaç Yukarıkaşakıra Belediye Başkanı MHP'li Mustafa Bıçaklı'nın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.
Barla - 30.05.2013
DerlemeNazmiye Demirel'in Vefatı
Daha sonra helikopterle Eğirdir İlçesi'ne bağlı Barla Beldesi'ndeki kardeşi Şevket Demirel'in evine giden 9.
Barla - 30.05.2013
Celengi Kıran Çiftçi Gözaltında
DEMİREL'DEN KINAMA Eşi Nazmiye Demirel'in cenaze töreninin ardından Eğirdir İlçesi'ne bağlı Barla Beldesi'ndeki kardeşi Şevket Demirel'in evinde taziyeleri kabul eden Süleyman Demirel'i burada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın eşi Berna Yılmaz ziyaret etti.
Barla - 30.05.2013
Nazmiye Demirel Son Yolculuğuna Uğurlandı (4)
Eşi Nazmiye Demirel'in cenaze töreninin ardından Eğirdir İlçesi'ne bağlı Barla Beldesi'ndeki kardeşi Şevket Demirel'in evinde taziyeleri kabul eden Süleyman Demirel'i burada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,...
Barla - 30.05.2013
Nazmiye Demirel'in Vefatı
Eğirdir ilçesine bağlı Barla beldesinde, kardeşi Şevket Demirel'in evinde taziyeleri kabul eden Demirel, daha sonra otomobille Isparta Süleyman Süleymen Demirel Havalimanı'na geldi.
Barla - 30.05.2013
Nazmiye Demirel Son Yolculuğuna Uğurlandı (3)
Eşinin cenazesinin sonra helikopterle Barla Beldesi'ndeki çiftlik evine giden 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, burada yaklaşık 2 saat dinlendi.
Barla - 30.05.2013
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Açıklaması
9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 65 yıllık eşi Nazmiye Demirel'in cenazesinin defnedilmesinin ardından, Eğirdir ilçesi Barla kasabasındaki evine çekilerek bir süre dinlendi.
Barla - 30.05.2013
Nazmiye Demirel'in Vefatı
Demirel, Eğirdir ilçesine bağlı Barla beldesindeki kardeşi Şevket Demirel'in evinde taziyeleri kabul etti.
Barla - 28.05.2013
Sahnede 'Yaslıada' Hesaplaşması
Daha önce Siyah Pelerinli Adam, İskele Alabanda, Barla’da Diriliş (Bediüzzaman), Eskitilmiş Kılıç (Sultan II.
Barla - 28.04.2013
Diyarbakır'da Bediüzzaman Sergisi
Panelden sonra İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ile Hazreti Süleyman Eğitim Vakfı'nın birlikte organize ettiği Bediüzzaman Sergisi'nin açılışı yapıldı. Vali Toprak, açılışta yaptığı konuşmada, burada bir duygu yoğunluğu yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Duygunun ve samimiyetin olmadığı yerde ileriye gitmek mümkün olmuyor. Bu çerçevede Bediüzzaman Said Nursi, 21. yüzyıla ışık tutan eserleriyle önemli bir yere ulaşmıştır. Ben kendilerini saygıyla anıyorum. Sözün özü samimi olmaktır, duyguyu yaşamak ve yaşatmaktır. Şüphesiz ki aklımızı, beynimizi, zihnimizi tüm teknolojik gelişmelerle donatacağız ama bunu yaparken duygudan yoksun olmayacağız." İstanbul İlim ve Kültür Vakfı Barla Platformu Başkanı Sait Yüce ise Bediüzzaman'ın Barla'da başlayan macerasının, Isparta, Eskişehir, Kastamonu, Denizli ve Afyon'da devam ettiğini hatırlatarak, şunları söyledi: "Bu sergi, o çileli yolun önemli kesitlerini, huzurlarınıza getirmek suretiyle böyle bir hatırlatma görevini üstlenmiş bulunuyor.
Barla - 26.04.2013
Isparta Kültür Evi'ne Kavuştu
El Ele Derneği'ni kültür ağırlıklı bir etkinliğini gördüklerine belirten Vali Memduh Oğuz da, "Eski Isparta evi restore edilmiş içinde kültürel etkinlik yapılacak. Isparta'nın çok ihtiyaç duyduğu bir alan. Çok değerli tescil edilmiş evlerimiz var. Isparta şehir merkezinde tüm ilçelerin evi olmasını arzu ediyoruz. Onlar burayı restore ettirsinler. Sonra yeniden buluşma noktaları olsun. Bu şekilde çalışmalarımız var. Bediüzzaman Said Nursi'nin yaşadığı evin karşısında iki katlı evi satın aldık. Orası da kültür hizmetine dahil edilecek. Barla'da dört katlı evin restorasyonu bitmek üzere.
Barla - 16.04.2013
Akaydın'ın 4.Yıl Tanıtım Toplantısı
Başkan Akaydın'ın 4'üncü yıl tanıtım toplantısının sunuculuğunu, tiyatro sanatçısı Altan Gördüm yaptı.
Barla - 15.04.2013
Hedef Sürdürülebilir Turizm
Geleneksel halk kültürü ve doğal güzellikleriyle, Isparta'nın her türlü turizm çeşitliliğine sahip il olduğunu belirten İl Kültür Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, Isparta'nın turizm pastasından payını her geçen yıl artırmakta olduğunu söyledi. Kılıç, "Hedefimiz ilimizin tüm coğrafyasında var olan turizm potansiyelini harekete geçirmek ve 12 ay sürdürebilir turizm oluşturmaktır. Başta inanç turizmi, kültür turizmi, doğa turizmi, kış turizmi, sağlık turizmi gibi öne çıkan değerlerimiz üzerinde arta gelen yatırım ve tanıtım çalışmaları sonucunda Ispartamız bölge ve ülkemizde her geçen yıl turizm alanında gelişmekte ve ilerlemektedir" dedi TURİZMDE SEVİNDİRİCİ GELİŞMELER YAŞANMAKTA Isparta'nın turizm alanında daha da öne çıkmaya başladığını ifade eden Kılıç, "Davraz Kayak Merkezinde 5 milyon 723 bin TL'ye mal olan yeni telesiyejle 2344 metre rakımına ulaşılarak kayak sezonu uzatılmış ve yeni kayak alanlarına kavuşulmuştur. Kentte ilk 5 yıldızlı bir otelin faaliyete geçmiş olması ve 2. beş yıldızlı otelin inşaatına başlanılmış olması son derece sevindirici gelişmelerdir. Davraz Kayak Merkezi Kulovası'nda 2 milyon metrekare alanın spor turizmi için yapılan planlama çalışmaları, Gül Vadisi Projesi, Eğirdir Barla Kasabamız, milli ve tabiat parklarımız özellikle Gölcük Tabiat Parkının turizme kazandırılması gibi çalışmalar tamamlandıkça Isparta'mız bölgede daha güçlü ve önemli kazanımlar elde etmiş olacaktır.
Barla - 31.03.2013
"Bediüzzaman İnsaniyet Kapısından İçeri Çağırır"
"Bediüzzaman ve Risale-i Nur" konferansında ilk sözü alan Yazar Selim Gündüzalp, Bediüzzaman'ın eserleriyle gençlik yıllarında tanıştığını ifade etti. Gündüzalp, "Hayatın önemli bir noktasında, geliştiğimiz gençliğimizin önemli yıllarını teşkil ediyor Bediüzzaman Hazretlerinin Risale-i Nur adlı eserleriyle tanışmamız. Her genç gibi o dönemlerde bizde belirli aşamalardan geçtik. Belirli fikir akımları içerisine girdik, kitaplar okuduk. Eğer bir kareyi tamamen anlatmaya kalkarsanız bir neticeye varmak çok zordur ama bir öyküden yola çıkarak hayatı anlatırsanız istenilen noktaya varırsınız. Zaman zaman bende küçük hissiyatlar oluştu, Bediüzzaman'ın hayatından karelerle, onun hayatının tamamına yönelme noktasında. Mesela bir bahar günü her zamanki tefekkürünü yapmak üzere Barla'da yola çıkarken, çiçeklerden uzanmış bir güle yaklaştığı zaman bir güle yaptığı hareket, tutup o güle buse kondurması.
Barla - 29.03.2013
"Bediüzzaman'ın İtibarını Alamadılar Ki İade Etsinler"
Risale'i Nur Akademisi Enstitüsü ve Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Atilla Yargıç da Bediüzzaman'ın yaşadığı sürgünleri hatırlattı. Van'dan Barla'ya başlayan sürgün, hapishaneler ve esaretleri hatırlatan Yargıç Üstadın o dönemki yönetimce adeta terörist muamelesi gördüğünü kaydetti.
Barla - 29.03.2013
Faslı Yazarın Son Süvarisi
6 Kasım 2009 tarihinde vefat eden Faslı Fıkıh âlimi ve yazar Ferid El-Ensârî'nin Türkiye'de tedavi gördüğü sırada kaleme aldığı 'Son Süvari' isimli roman, Şahdamar yayınları tarafından ilk kez Türkçe olarak yayımlandı. Yedi bölümden oluşan Son Süvari, yazarın Bediüzzaman Sadi Nursi'yi arayışı, onun hikâyesinde ve zaman içinde yaptığı yolculuğu anlatıyor. Said Nursi'nin hayat kronolojisine bağlı kalınarak yazılan eserde, ünlü İslam aliminin Eski Said ve Yeni Said dönemlerinde yaşananlar, kimi zaman romanın kahramanının kimi zaman da hatıralara şahit olan insanların diliyle aktarılmış. Yayınevi yetkileri eser hakkında "Bediüzzaman'ın hayatı ile ilgili bugüne kadar irili ufaklı binlerce eser yazıldı, yüzlerce konferans ve panel tertip edildi. SON SÜVARİ ise yazarın hayal dünyasındaki muazzam yolculuğu, bu yolculukta karşısına çıkan hadiseleri resmedişindeki başarısı ile bugüne kadar yazılmış kitaplardan çok farklı bir yere sahip. Bediüzzaman'ı ve hayatının hikâyesini günümüze taşıyan SON SÜVARİ, hayal âleminin koridorlarında kendisine eşlik eden, İstanbul'da, Barla'da, Urfa'da O'nu izleyen, mahkeme salonlarında sesine kulak veren, gözünün içine her baktığında kendi hakikatini keşfeden Ferid El-Ensârî'yi de unutulmaz kılacak kadar diri ve duru bir eser" açıklamasında bulundular.
Barla - 28.03.2013
Mehmet Fırıncı: Üstad Hiçbir Zaman Menfi Hareket Etmedi
Katıldığı savaşta idamla dahi karşı karşıya gelmesine rağmen hiçbir zaman geri adım atmayan Bediüzzaman'ın hayatının Barla'ya gelmesinden sonra değişik bir seyir kazandığını anlatan Mehmet Fırıncı, şöyle konuştu: "Bütün manialar hepsi bertaraf edilerek, bu günlerde hiç tahmin edilmeyen insanlar bile, o hem kendisine yapılan muamelelere rağmen baş eğmediği ve bütün o menfi hareket ve muamelelere rağmen ve kendisini takip eden yüz binlerce insan olduğu halde hiçbir zaman menfi bir harekete teşebbüs etmedi.
Barla - 21.03.2013
Allah'ın Sadık Kulu, Dünya Tv'de Kürtçe Yayınlanacak
83 yıllık ömrünü, iman ve Kur'an hizmetine adamış olan Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin Barla hayatını konu alan 'Allah'ın Sadık Kulu-Barla' filmi vefatının yıldönümü dolayısıyla Dünya TV'de ekrana geliyor.
Barla - 19.03.2013
Bediüzzaman İçin Ulu Cami'de Mevlit Okutulacak
TBMM'nin kuruluşundan sonra 9 Kasım 1922' de Ankara'ya davet edildiğini hatırlatan Kaşlıoğlu, şunları kaydetti: "Burada kendisine yapılan şark umumi vaizliği teklifini kabul etmeyerek Van vilayetine yerleşmiştir. 1926'daki Şeyh Said isyanına destek vermemesine rağmen Van'dan alınarak Isparta'ya sürülmüş, sürgün yeri olan Isparta'nın Barla nahiyesinde gençliğin imanının kurtulması için Kur'an'dan istifade ile vücuda getirdiği Risale-i Nur eserlerini çoğaltarak neşrine çalışmıştır.
Barla - 16.03.2013
Adıyaman'da Tiyatro
Kahta ilçesinde, "Barla'da Diriliş" adlı oyun sahnelendi.
Barla - 22.02.2013
Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (6)
DSİ 18'inci Bölge Müdürlüğü Isparta'daki diğer su kaynaklarındaki doluluk oranlarını ise şöyle açıkladı: "Eğirdir Gölü yüzde 87, Kovada Gölü yüzde 89, Sücüllü Barajı yüzde 43 Uluborlu Barajı yüzde 63, Sorgun Barajı yüzde 78, Gölcük yüzde 62, Balcı Gölet'i yüzde 30, Barla Gölet'i yüzde 48, Çarık Saraylar Gölet'i yüzde 54, Yalvaç Dede Çam Gölet'i yüzde 100, İleydağı Gölet'i yüzde 45, Körküler Gölet'i yüzde 85, Örenköy Gölet'i yüzde 100, Çetince Gölet'i yüzde 69, Darı Deresi Gölet'i yüzde 94.
Barla - 21.02.2013
Çiftçi Su Sıkıntısı Çekmeyecek
Acu yaptığı açıklamada, son dönemdeki yağışların barajların doluluk oranının artırdığını, bölgenin iyi bir sezon geçireceğini, Isparta'nın içme suyunun sağlandığı Darı Deresi Barajı'nın doluluk oranı yüzde 94'de ulaştığını ve bu rakamın geçen sene yüzde 60 seviyelerinde olduğunu söyledi. Açıklamada, DSİ 18.Bölge Müdürlüğü tarafından 15 02 2013 itibarıyla Isparta ilindeki göletlerin doluluk oranları ise şöyle açıklandı: "Eğirdir Gölü yüzde 87, Kovada Gölü yüzde 89, Sücüllü Barajı yüzde 43 Uluborlu Barajı yüzde 63, Sorgun Barajı yüzde 78, Gölcük yüzde 62, Balcı Gölet'i yüzde 30, Barla Gölet'i yüzde 48, Çarık Saraylar Gölet'i yüzde 54, Yalvaç Dede Çam Gölet'i yüzde 100, İleydağı Gölet'i yüzde 45, Körküler Gölet'i yüzde 85, Örenköy Gölet'i yüzde 100, Çetince Gölet'i yüzde 69, Darı Deresi Gölet'i yüzde 94.
Barla - 19.02.2013
Selçuk'lu Dağcılar Keşfetmeye Devam Ediyor
Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Selçuk Şubesi önümüzdeki dönemde Barla Dağı (Gelincik Doruğu), Kosova Prizren'li Dağcıların Selçuk Ziyareti, Hisarkale Karagöl Kamplı Faaliyeti, Kerkis Dağı Çıkışı (Samos-Yunanistan), Frig Vadisi Kamplı Faaliyeti, Paşa Yaylası Kamplı Faaliyeti, Koca Balkan Dağları Tırmanışı (Kosova Prizren), Sipil Şenlikleri, Munzur Dağları Gediktepe Zirve Tırmanışı (3363m.
Barla - 28.01.2013
Bekir Bozdağ, Barla'yı ziyaret etti
Başbakan Yardımcısı, Said Nursi'nin sürgün yeri olarak bilinen Barla'da.
Barla - 26.01.2013
"İyi ki Millet Solculara İtimat Etmiyor"
Bozdağ, Isparta ziyareti kapsamında Vali Memduh Oğuz ile Eğirdir ilçesine bağlı Barla beldesindeki Barla Kız Kur'an Kursu'nu ziyaret etti ve Bediüzzaman Said Nursi'nin kaldığı, Isparta İl Özel İdaresi'nce yaptırılan tadilatı devam eden evde incelemelerde bulundu.
Barla - 07.12.2012
Gençlerin 'Suat Ağabeyi' Bakan Kılıç, Üniversitede
KYK'DA YEMEKHANEYİ GEZDİ Program sonrasında gençlerin büyük bir ilgisiyle karşılaşan Kılıç, Kredi Yurtlar Kurumu'nda(KYK) bulunan merkezi yemekhaneye geçti. Kılıç, burada Erzurum'un yöresel halk oyunu barla karşılandı.
Barla - 15.11.2012
Develi'de Çanakkale Filmi Gişe Rekoru Kırdı
Develi'de Çanakkale 1915 filmi son bir yıl içerisinde gösterime giren Fetih 1453, Allahın Sadık Kulu Barla filmlerinden sonra en çok izlenen film oldu.
Barla - 15.11.2012
Said Nursi'nin Kaldığı Ev Kültür Evi Olacak
Bediüzzaman Said Nursi'nin Isparta'nın Barla Beldesi'nde oturduğu ev, Vali Memduh Oğuz'un girişimleriyle 'kültür evi' olarak kullanılmak üzere turizme kazandırıldı.
Barla - 15.11.2012
Bediüzzaman Said Nursi'nin Evi "Kültür Evi" Olacak
Bediüzzaman Said Nursi'nin 1953-1960 yılları arasında Barla beldesinde yaşadığı ev "Kültür Evi" yapılarak Isparta turizmine kazandırılacak.
Barla - 14.10.2012
Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur Müzesi Açıldı
Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur Müzesi törenle açıldı. Bediüzzaman'ın talebelerinin de katıldığı törende konuşan Barla Platformu Koordinatörü Said Yüce, müzenin açılmasıyla birlikte üstadın yaşamını bugüne taşımayı ve anlatmayı amaçladıklarını söyledi.
Barla - 12.10.2012
"Risale-İ Nur Müzesi" 14 Ekim'de Açılacak
İİKV bünyesindeki Barla Platformu'nun düzenlediği "Nur'a Uçan Pervaneler" adlı sergi ile "Risale-i Nur Müzesi", 14 Ekim'de Rüstempaşa Medresesi'nde açılacak.
Barla - 06.10.2012
Fethiye Trafiğinde Egzoz Operasyonu
Hakan KAZAN/KARAMANLI, (DHA) Foto: Seminerden === MHP turizmdeki eksikleri çıkardı MHP Isparta İl Başkanı İsa Yalçın, Isparta'nın turizm konusundaki sıkıntıları bulunduğunu, iktidar partisi milletvekillerinin, bu sıkıntıların giderilmesi için gerekli bütçeyi yaratmaları gerektiğini söyledi. İsa Yalçın, düzenlediği basın toplantısında, inanç turizmi kapsamında her yıl yaklaşık 500 bin kişinin ziyaret ettiği Barla'da, ziyaretçilerin temel ihtiyaçlarını giderebilecek tesisler bulunmadığından yakındı.
title