'Barış Varsa TSK'nın Varlığı Nedeniyledir'

'Barış Varsa TSK'nın Varlığı Nedeniyledir'

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, Türk Askerini KKTC'de İşgalci Olarak Gösterenleri Kınadığını Belirterek, 'Bugün KKTC'de Bir Barış Varsa TSK'nın Varlığı ve Caydırıcılığı Nedeniyledir' Dedi.

'Barış Varsa TSK'nın Varlığı Nedeniyledir'

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türk askerini KKTC'de işgalci olarak gösterenleri kınadığını belirterek, "Bugün KKTC'de bir barış varsa TSK'nın varlığı ve caydırıcılığı nedeniyledir" dedi.

Büyükanıt, KKTC'nin Askeri Günü nedeniyle katıldığı resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Büyükanıt, bir soru üzerine, Annan Planı kapsamında yapılan referandum sırasında Kıbrıs Türk halkının iradesini gösterdiğini söyleyerek, bütün avantajlara rağmen Rum Kesimi'nin bu iradeyi gösteremediğini ifade etti. Büyükanıt, buna rağmen cezalandırılan tarafın Kıbrıs Türk halkı olduğunu söyledi.

Büyükanıt, "60 anlaşmaları ile kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'ni yıkan Rumlardır. Bunun aksini kimse söyleyemez. Türkler yıkmadı, sadece o darbenin mağduru oldu" dedi.

Rum Kesimi'nin yaptıklarının cezasını Kuzey Kıbrıs Türk halkının çektiğini vurgulayan Büyükanıt, bunu uluslar arası kamuoyunun da anlaması gerektiğini söyledi.

"TSK'yı bir işgalci olarak gösterenleri şiddetle kınıyorum" diyen Büyükanıt, 1974 yılından bu yana Kıbrıs Türk halkının her türlü saldırıdan uzak ve huzur içinde yaşamaya başladığını dile getirdi. Büyükanıt, "Bugün Kıbrıs'ta bir barış varsa bu TSK'nın varlığı ve caydırıcılığı nedeniyledir" dedi.

KKTC Askeri Günü resepsiyonuna, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın yanı sıra Kuvvet Komutanları ve çok sayıda üst düzey askeri yetkili katıldı.

Devletler düzeyinde resmi olarak tanınmayan KKTC'nin Askeri Günü resepsiyonuna, Pakistan ve Azerbaycan'dan da bazı askeri yetkililerin katıldıkları görüldü. (ANKA)