Bardakoğlu: Radikal Dini Anlayışlar İnsanların Huzurunu Tehdit Eden Gelişmelerdir

Bardakoğlu: Radikal Dini Anlayışlar İnsanların Huzurunu Tehdit Eden Gelişmelerdir

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Rusya'nın Din Özgürlüğü Konusunda Örnek Bir Konum Sergilediğini Belirterek,"dini Kurumların Birbiriyle Mücadele Etmesi ve Birbirine Karşı Yayılmacılık Faaliyetlerine Girişmesi Yerine Bugün İnsanlığın Ahlaki ve Manevi Boşlukla Mücadele Etmesi ve Dünyada Bir Ahlak ve Manevi Ses Olarak Sesini Yükseltmesi Daha Doğru Bir Hedeftir" Dedi.

Bardakoğlu: Radikal Dini Anlayışlar İnsanların Huzurunu Tehdit Eden Gelişmelerdir

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Rusya'nın din özgürlüğü konusunda örnek bir konum sergilediğini belirterek,"Dini kurumların birbiriyle mücadele etmesi ve birbirine karşı yayılmacılık faaliyetlerine girişmesi yerine bugün insanlığın ahlaki ve manevi boşlukla mücadele etmesi ve dünyada bir ahlak ve manevi ses olarak sesini yükseltmesi daha doğru bir hedeftir" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill ve beraberindeki heyet ile Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bir araya geldi. Görüşmenin ardından ikili basın açıklaması yaptı.

Bardakoğlu, Kirill'in görev sonrası ilk ziyaretinin Türkiye'ye olmasından ve bu ziyaret kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığının da yer almasının kendilerini son derece memnun ettiğini ifade etti.

Moskova'ya yaptığı ziyarette Kirill ile uzun ve faydalı bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getiren Bardakoğlu, bu ziyarette birçok ortak paydaların olduğunu gördüklerini belirtti. Bardakoğlu, Rusya ile Türkiye arasında ilişkilerin son dönemde gelişmiş olmasının Rusya'nın din özgürlüğü konusunda örnek bir konum sergilemesinin, iki ülkede din ve devlet ilişkilerinin ayrı olması ve ülkelerde dini kurumlara toplum nezdinde itibarın olmasının iki ülke arasındaki ortak paydalar olduğunu kaydetti

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, tarihte ilk defa bir Rus Ortodoks Kilisesi Patriğinin Türkiye'yi ziyarette bulunuşuna vurgulayarak, bu ziyaretten mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi. Bardakoğlu, dini kurumların ortak hareket etmesinin, insanlığın maruz kaldığı sıkıntılar ve sorunların çözümünde aktif rol almanın, din özgürlüğünün, medeniyetler arası ittifakın ve hoşgörünün öneminden bahsetti.

"ULUSLARARASI DİNİ YAYILMACILIK DİNLERİ KAOSA SÜRÜKLER"

Bardakoğlu, Kirill'in Rusya'daki Müslümanların din özgürlüğüne sahip çıktığını kaydetti. Bardakoğlu, gerek Rus Ortodoks Kilisesi gerekse Diyanet İşleri Başkanlığının, radikal dini anlayışlara da siyasi ve stratejik amaçlı dini yayılmacı faaliyetlere de karşı olmasının ortak paydayı güçlendirdiğini vurguladı.

Bardakoğlu, şunları söyledi:

"Radikal dini anlayışlar dinlerin özüne saygısızlık içerdiği gibi insanların huzurunu tehdit eden çok ciddi olumsuz bir gelişmedir. Aynı şekilde siyasi ve uluslararası strateji amaçlı dini yayılmacılık faaliyetleri de netice itibariyle dinleri bir kaos ve gerilim ortamına sevk etmektedir. Dini kurumların birbiriyle mücadele etmesi ve birbirine karşı yayılmacılık faaliyetlerine girişmesi yerine bugün insanlığın ahlaki ve manevi boşlukla mücadele etmesi ve dünyada bir ahlak ve manevi ses olarak sesini yükseltmesi daha doğru bir hedeftir."

Krill, gazetecilerin Başbakan Erdoğan'dan konuyla ilgili bir görüş alıp almadıklarını sorması üzerine "Somut bir yorum alamadım" yanıtını verdi. (ANKA)

(ALP/EÖ)

Kaynak: ANKA