Bardakoğlu: Kadını Eğitmeyen Toplum Geride Kalır

Bardakoğlu: Kadını Eğitmeyen Toplum Geride Kalır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, "Kız Çocuklarına Sahip Çıkmayan, Eğitmeyen, Kadınlarını Eğitemeyen Toplum, Medeniyet Yarışında Hep Geride Kalacaktır" Dedi.

Bardakoğlu: Kadını Eğitmeyen Toplum Geride Kalır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, "Kız çocuklarına sahip çıkmayan, eğitmeyen, kadınlarını eğitemeyen toplum, medeniyet yarışında hep geride kalacaktır" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı 25-27 Mayıs İl Müftüler Semineri, Van'ın Edremit ilçesindeki Merit Şahmaran Otel'de, 81 kentten gelen il müftülerinin katılımıyla başladı.

Seminerin açılışında konuşan Bardakoğlu, "Cumhuriyetin temel değerleri, Atatürk ilke ve inkılapları, laiklik, bizim hep göz önüne aldığımız temel prensiplerden olmuştur. Biz İslamiyet ile Cumhuriyeti, İslamiyet ile laikliği ve İslamiyet ile demokrasiyi hiçbir zaman karışı karşıya getiren bir anlayışa destek vermedik. Bunların barış içinde bir arada yaşayabileceğini göstermek istiyoruz. Bunların hepsini bir araya getirmek ve daimini sağlamak hepimizin ortak görevidir" dedi.

Köyde okula gidemeyen kız çocuklarının okula kazandırılması amacıyla din görevlileri ve müftülerin kendi maaşlarından para topladığını ifade eden Bardakoğlu, şöyle konuştu:

"Bu yardımlarla 3 bin kız çocuğumuzu okula kaydettik. Bunu övünç meseleyi olarak değil, toplumunuzun önünde olmanın bir gereği ve nişanesi olarak ifade etmek istiyorum. Kız çocuklarına sahip çıkmayan, eğitmeyen, kadınlarını eğitemeyen toplum, medeniyet yarışında hep geride kalacaktır. Toplumun gerçek eğiticileri annelerdir. Bu yüzden biz kız Kuran kurslarımızdaki faaliyetleri çok önemsiyoruz. Genç kızlarımızın yeterli dini bilgi alması son derece önemli. Ailede sahip olduğumuz değerleri kaybetmemek için anneyi eğitmemiz çok önemli."

İslamın birleştirici, bütünleştirici, insana ve topluma huzur veren bir din olduğunu anlatan Bardakoğlu, "Ama maalesef zaman zaman bölücü ve yıkıcı terör örgütünün, din görevlisi adı altında bazı şahısları yıkıcı ve bölücü faaliyetlere alet ettiğini görmekten bizler de çok üzgünüz. Dinin böyle bir olumsuz, hain, bölücü ve yıkıcı amaca araç kılınmasını dine de topluma da ihanet olarak gördüğümüzü ifade etmek istiyoruz" diye konuştu.

Kaynak: AA