Barcelona: İspanya'nın Katalanya Bölgesindeki Yerel Seçim Sonuçları Belli Oldu

Barcelona: İspanya'nın Katalanya Bölgesindeki Yerel Seçim Sonuçları Belli Oldu

İspanya'nın Katalanya Bölgesinde Bugün Yapılan Yerel Seçimlerden, Ilımlı Milliyetçi Uyum ve Birlik Partisi'nin (Cıu) 1. Parti Olarak Çıktığı Bildirildi.

Barcelona: İspanya'nın Katalanya Bölgesindeki Yerel Seçim Sonuçları Belli Oldu

İspanya'nın Katalanya bölgesinde bugün yapılan yerel seçimlerden, ılımlı milliyetçi Uyum ve Birlik Partisi'nin (CIU) 1. parti olarak çıktığı bildirildi.

Bugün TSİ 10.00'da başlayan ve TSİ 21.00'de sona eren oy verme işlemine, 5.5 milyon seçmenin bulunduğu Katalanya bölgesinden yüzde 62.54 oranında katılım olduğu belirtildi. Resmi olmayan sonuçlara göre, açılan sandıklardan 1. parti olarak çıktığı gözlenen CIU'nun, yeterli sayıda oy alamaması ve resmi sonuçların açıklanmasından sonra olası bir koalisyona başvurması bekleniyor. Önceki dönemde CIU ile Halk Partisi koalisyon oluşturmuş ve mecliste toplam 63 sandalye ile yerel hükümeti kurmuşlardı. CIU'nun, Katalan Parlamentosu'nda bulunan 46 sandalye sayısında önemli bir değişikliğin olmaması beklenirken, resmi sonuçlardan sonra bu sayının 44 ile 48 arasında olması bekleniyor. Diğer güçlü partilerden Sosyal Hıristiyanlar Partisi'nin (PSC) 37 ile 40 arasında sandalyeye sahip olması beklenirken, bir diğer parti olan Katalanya Cumhuriyetçiler Partisi'nin de (ERC) yaklaşık 23 sandalyeye sahip olması bekleniyor. Bu durumda partiler arasında, olası her türlü koalisyonun yerel hükümeti kurmada yeterli olacağı öğrenildi.

Oy verme işlemi sırasında kısa bir açıklama yapan CIU lideri Artura Mas, "İnanıyorum ki Katalanya halkı geleceğini belirleyecek doğru kararı bugün sandık başında verecektir" dedi.

Katalunya Bölgesi'nde 2003 yılında yapılan yerel seçimde de CIU 1. parti olarak sandıktan ayrılmıştı.

Kaynak: İHA