Barcelona'dan Gaziantep'e Joan Miro

Barcelona'dan Gaziantep'e Joan Miro

Sanko Sanat Galerisi, resim dünyasının sembol isimlerinin eserlerini Gaziantep'te sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Barcelona'dan Gaziantep'e Joan Miro

Sanko Sanat Galerisi, resim dünyasının sembol isimlerinin eserlerini Gaziantep'te sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Modern resmin en büyük öncülerinden dahi ressam Salvador Dali'nin 'Zodyak' sergisinden sonra, sürrealist akımın öncülerinden Joan Miro'nun 'Düşlerimin Rengi' adlı sergisi de Sanko Sanat Galerisi'nde açılacak.

SANKO Holding'in sponsorluğunda 20 Eylül ile 10 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen Dali sergisinden sonra, Miro'nun eserlerinden oluşan sergi, sanatçılar ve sanatseverler açısından da büyük önem taşıyor. Dali'den sonra, sürrealist akımın öncülerinden Joan Miro da Sanko Park'ta bulunan Sanko Sanat Galerisi'nde, 25 Ekim ile 10 Kasım tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

Sanko Sanat Galerisi'nde açılacak 'Düşlerimin Rengi' adlı sergi; resim tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan Joan Mıro'nun 1955 ile 1970 yılları arasında yaptığı 35 adet orijinal litografik eserini içeriyor.

JOAN MİRO

Gerçek, onun için 'ulaşılması gereken bir sonuç' değil, sadece bir çıkış noktasıdır. Gerisini içgüdülerine bırakır. Klasik bir fırça tuval ilişkisi onu ilgilendirmez. Renkleri sadece tuvaldeki lekeler olarak görür. Doğmamış bebeklerdir onlar ve resmin yaşaması için tek başına yeterli değildirler. Belki de bu nedenle, resimlerinin içine şiirler, kelimeler, objeler katar.

Şiirleri resimleştiren, resimleri şiirleştiren sanatçı olarak tanımlanması bundandır. Resimlerine resim demekten nefret ettiği için onlara 'x' adını verir ve onlarla sürekli didişir. Hedef, gidebileceği en uzak noktaya ulaşabilmektir. Bazen aşkla yapar bunu, bazen kavgayla…

Resimlerini şehvetle boyar, onlarla adeta aşk yaşar. Durmadan stil değiştirir. Her fırsatta 'resmin ötesine geçmek için resmi katlettiğini' söylemesi biraz da bundandır. Kolajlarında kum taneleri, çocuk patikleri, tüyler ve deniz kabuklarına rastlamak mümkündür. Güzel ve hijyenik resimden uzaklaşabilmenin doğruluğuna inanır. Onun için, boşluğa ve bilinçaltına yaklaşmanın yolu budur.

Sanatının ve felsefesinin ardındaki isimler; Nietzsche, Sade, Rimbaud, Mallarme, Saint Pol Roux'tur. Miro onların yapıtlarıyla tanıştıkça kendi yolunu daha iyi çizmiş, Apollinaire okumalarıyla iyice derinleşmiştir. Gençlik dönemlerinden itibaren yaşadığı dünyayla ve onun sorunlarıyla da yakından ilgilenmiştir.

Ünlü Fransız şair Rene Char şunları söylüyor onun için:

"Geleneklerden arınmış, şen şakrak ressam… Mutluluğun kışkırtıcı çarkının üstünde avuntular ve kıvılcımlar ekicisidir o. Yasın kıvrımlarında Osiris'i diriltecek güzellikleri vardır. Çok zaman olmuştur göğün mekaniği bu usta cambaza yeşil dallarını, dolambacını ve hilelerini göstereli. 12 Nisan 1961 geldiğinde (uzaydaki ilk insan), Miro çoktan geçmiştir o yoldan. Bir meteordan daha iyisini yapmak çok da bir şey değildir insan alev alev yanmadığında. Miro tutuşur, koşar, bize verir alevini ve yeniden tutuşur."

SANKO SANAT GALERİSİ

Gaziantep'te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, ikisi uluslararası ressamlar buluşması, birisi Salvador Dali sergisi olmak üzere, 168 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 3 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM'ye de farklı bir anlam kazandırdı. - GAZİANTEP