Baransu'nun Dinleme Davasında 4 Askere 5 Yıl 10 Ay Hapis Cezası

Baransu'nun Dinleme Davasında 4 Askere 5 Yıl 10 Ay Hapis Cezası

Baransu'nun Dinleme Davasında 4 Askere 5 Yıl 10 Ay Hapis Cezası
CHA - Haberler | Güncel

Taraf Gazetesi Muhabiri Mehmet Baransu'nun Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dinleme davasında karar çıktı.

Taraf Gazetesi Muhabiri Mehmet Baransu'nun Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dinleme davasında karar çıktı. Baransu'yu sahte belge düzenleyerek PKK'lı diye dinledikleri iddiasıyla yargılanan Van Jandarma Komutanlığı'nda görevli 4 askere 5 yıl 10 ay hapis cezası verilirken, 1 asker ile 1 PKK itirafçısı ise 2 yıl 6'şar ay hapse mahkum edildi.

Gazeteci Mehmet Baransu'nun suç duyurusu üzerinde Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasında karar açıklandı. Van İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Vecihi Halil İyigün, eski İl Jandarma Alay Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Burhan Erol, Jandarma Astsubay Muharrem Yaşar ve uzman çavuşlar Murat Gürsoy, 'Haberleşmenin ihlali ve görevi kötüye kullanmaktan' 2 yıl altı ay, resmi belgede sahtecilikten ise 3 yıl 4 ay toplamda 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Van Jandarma Alay Komutanlığı İstihbarat Şubesi'nde görevli Uzman Çavuş Osman Berk ile İstihbarat Şubesi'nde çalışan PKK itirafçısı Abdülkadir Karataş da 'haberleşmenin ihlali, görevi kötüye kullanma' gerekçesiyle 2 yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezaları ertelenmeyen sanıklar, kararın Yargıtay tarafından onanması halinde hapse girecek.

Yasadışı dinleme nedeniyle ceza alan sanıkların Baransu'nun eşi Esra Baransu'yu da aynı yöntemle dinledikleri ortaya çıkmıştı.

Esra Baransu'nun eşiyle ilgili kararın çıkmasından sonra ertelediği suç duyurusunu bu hafta savcılığa vereceği, ayrıca eşiyle birlikte idare ve şahıslar hakkında bu hafta tazminat davası açacakları öğrenildi.

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title