Barak: İsrail Asla Hamas ile Anlaşma İmzalamayacak

Barak: İsrail Asla Hamas ile Anlaşma İmzalamayacak

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Ülkesinin, Gazze Şeridi'ndeki Hamas ile Asla Bir Anlaşma İmzalamayacağını Söyledi.

Barak: İsrail Asla Hamas ile Anlaşma İmzalamayacak

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, ülkesinin, Gazze Şeridi'ndeki Hamas ile asla bir anlaşma imzalamayacağını söyledi.

İsrail kabinesinin bugünkü toplantısında Mısır'ın arabuluculuğunda Hamas'la bir yıllık ateşkese gidilmesi yolundaki önerinin değerlendirildiği, Barak'ın kabine üyelerine ''Hamas'la hiçbir zaman bir anlaşma imzalamayacağız'' dediği bildirildi.

Barak ile Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin, sabahki kabine toplantısında, Mısır'ın ''Hamas'ın kabul ettiği bildirilen'' ateşkes önerisi konusunda tartışmalar yaşadığı belirtildi.

Toplantıda Barak'a yüklenen ve Barak'ı Hamas'a karşı uzlaşmacı tavırla yaklaşmakla eleştiren Livni'nin ''Bir anlaşmaya varmanın Hamas'a meşruiyet kazandıracağını ve böylece Hamas'a karşı dünyanın tavrında bir değişikliğe neden olacağını'' söylediği de bildirildi.

Bu arada, Hamas'ın, önümüzdeki haftadan başlayarak, Mısır'ın bir yıllık bir ateşkes yapılması konusundaki önerisini kabul ettiği belirtiliyor.

Öte yandan, İsrail Dışişleri Bakanı Livni, Ber Şeva'da, Ben Gurion üniversitesinde yaptığı bir konuşmada, kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılması hariç, Hamas'la bir görüşme olmayacağını söyledi.

Livni, İsrail'e yönelen roket ve havan saldırıları konusunda ise ''Yanıtımız, sert ve derhal olacak'' diye konuştu. İsrail tarafına Gazze Şeridi'ndeki militanlarca bugün 8 roket ve 4 havan saldırısı düzenlenmişti.

El Aksa Şehitleri Tugayı, roket saldırılarından birini üstlendiğini duyurdu.

Kaynak: AA