Baradei: "Kuzey Kore Tehdit Oluşturuyor "
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Baradei: "Kuzey Kore Tehdit Oluşturuyor "

09.10.2006 17:37 | Son Güncelleme: 09.10.2006 17:37
Baradei:

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (Uaek) Başkanı Muhammed El Baradei, "Kuzey Kore'nin Nükleer Deneme Yapmasının Npt Rejimine Ciddi Bir Tehdit Oluşturduğunu" Söyledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradei, "Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapmasının NPT rejimine ciddi bir tehdit oluşturduğunu" söyledi.

Kuzey Kore'nin nükleer deneme faaliyetlerini "kaygıyla karşıladıklarını" belirten El Baradei, "Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması (NPT) rejimi için ciddi bir tehdit oluşturuyor" dedi.

Yazılı açıklamasında Nükleer Denemelerin kapsamlı olarak yasaklanması örgütünün (CTBTO) faaliyetlerine de işaret eden El Baradei, "CTBTO örgütünün etkin olarak faaliyetlerini sürdürebilmesi için üye ülkelerin gerekli anlaşmayı bir an önce onaylamalarının elzem olduğunu" kaydetti.

Kuzey Kore sorununun çözümü için taraf ülkelere de çağrıda bulunan El Baradei, "soruna kalıcı bir çözüm yolu bulunabilmesi için ABD, Rusya, Çin, Japonya, Güney Kore ve Kuzey Kore'nin acilen görüşmelere başlamasını" istedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title