Bankan Zeybekci'den Eski MB Başkanı Yılmaz'ın Açıklamalarına Sert Gönderme

Bankan Zeybekci'den Eski MB Başkanı Yılmaz'ın Açıklamalarına Sert Gönderme

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın faiz politikası ile ilgili eleştirilerini değerlendiren eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın açıklamalarına göndermede bulunarak, “Önceki Merkez Bankası Başkanı, ’O zaman Keynes’in kitaplarını yakmak lazım’ diyor.

Bankan Zeybekci'den Eski MB Başkanı Yılmaz'ın Açıklamalarına Sert Gönderme

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın faiz politikası ile ilgili eleştirilerini değerlendiren eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın açıklamalarına göndermede bulunarak, "Önceki Merkez Bankası Başkanı, 'O zaman Keynes'in kitaplarını yakmak lazım' diyor. Ben ona şöyle soracağım, o hala Keynes'te mi kalmış, hala yakmamış mı o kitapları? Sonuçta ayrılığımızın en büyük sebepleri ortaya çıkmış oluyor. Onlar hala Keynes'te kaldıysa, Keynes'in teorilerinde kaldılarsa, 'vah vah' diyorum ben memleketin haline" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı Celal Koloğlu, Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanı Demir İnözü, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Aziz Torun ve Konut Yatırımcıları ve Geliştiricileri Derneği Başkan Yardımcısı Ziya Yılmaz'ı kabul etti. Kabul sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Bakan Zeybekci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın faiz politikalarıyla ilgili yaptığı eleştirilere değerlendirmelerde bulunan eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın açıklamalarına sert cevap vererek, "Durmuş Yılmaz açıklamalarında maalesef 'düşük faiz, ekonomik büyümenin yegane sebebi olsaydı bugün Avrupa'da, Japonya'da veya bazı ülkelerde bunun karşılığı hızlı bir şekilde alınırdı' demek, 5-6 tane faktörü olan bir probleme, 3-4 bilinmeyenli bir denkleme tek bilinmeyenle yaklaşmak demektir" dedi.

"TÜRKİYE'NİN AYNI ŞEKİLDE KIYASLANMASI SON DERECE YANLIŞTIR"

Japonya'nın, Amerika'nın ve AB'nin dinamikleriyle Türkiye'nin dinamiklerinin son derece farklı olduğunu kaydeden Zeybekci, "Bugün AB ortalamasındaki işgücüne katılım oranları çok yüksektir. Bizde henüz daha 51'ler seviyesine geldi. Nüfus artış hızımız artı, işgücüne katılım oranını da üzerine eklediğimiz zaman Türkiye, yüzde 5'in altındaki hiçbir büyümeyi bir başarı olarak görmemesi gereken bir ülke. Japon ekonomisindeki ve AB'deki yüzde 1-2'lik büyümelerin büyük başarılar sayıldığı, ABD'de yüzde 3'lük büyümenin dünya çapında inanılmaz bir performans sayıldığı bir ortamda Türkiye'nin aynı şekilde kıyaslanması son derece yanlıştır" diye konuştu.

"KEYNES'TE Mİ KALMIŞ, HALA YAKMAMIŞ MI O KİTAPLARI?"

Zeybekci, AB Merkez Bankası'nın euronun değerini düşürmek için faizleri indirdiğini anımsattı. Bu sayede dünya piyasalarındaki rekabet gücünü ve ihracatı artırmayı hedeflediklerini dile getiren Zeybekci, "Önceki Merkez Bankası Başkanı 'O zaman Keynes'in kitaplarını yakmak lazım' diyor. Ben ona şöyle soracağım, o hala Keynes'te mi kalmış, hala yakmamış mı o kitapları? Sonuçta ayrılığımızın en büyük sebepleri ortaya çıkmış oluyor. Onlar hala Keynes'te kaldıysa, Keynes'in teorilerinde kaldılarsa, 'vah vah' diyorum ben memleketin haline" ifadelerini kullandı. - ANKARA

Kaynak: İHA