Bankalar Tüketiciyi Caydırmaya Çalışıyor

Bankalar Tüketiciyi Caydırmaya Çalışıyor

Bankalar Tüketiciyi Caydırmaya Çalışıyor
Bültenler - Haberler | Ekonomi

Kullandıkları kredilerin dosya masraflarını bankalardan geri almaya çalışan tüketiciler, bankaların başka bir engeliyle daha karşı karşıya kalıyor.

Kullandıkları kredilerin dosya masraflarını bankalardan geri almaya çalışan tüketiciler, bankaların başka bir engeliyle daha karşı karşıya kalıyor. Bankadan bilgi ve doküman isteyen tüketicilerden yasal olmayan ücretler talep ediliyor.

Alınan dosya masrafının iade edilmesi için kredi sözleşmesi, dekont gibi delillere ihtiyaç duyan tüketiciler, sözleşme örneklerini alabilmek için bankalara başvuruyorlar. Ancak bankalar sözleşme örneğini vermek için hiç bir dayanağı olmadan 25 TL para talep ediyor. Konuyla ilgili tüketicilerden şikâyetler aldıklarını belirten Avukat Cevat Kazma, bankaların talep ettikleri tutarın hukuki açıdan elle tutulur bir yanı olmadığını, bunun Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde tüketicilerin hakkı olduğunu söyledi.

Talep edilen tutarın önemsiz bir miktar olarak görülebileceğini belirten Cevat Kazma, "Bankanın tüketici için orada verdiği bir hizmet yoktur. Sadece verdiği kredinin detaylarını ibraz etmektedir. Böyle bir durumda para talep etmek hukuka aykırıdır." diyerek tüketicilerin haklarını aramamaları adına her türlü hukuk dışı yolun denendiğini belirtiyor.

Cevat Kazma aynı zamanda bankaların tüketicilere dosya masraflarını almalarının çok zor olduğunu söyleyerek, hukuk yolunu kullanmaktan vazgeçirmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi. Cevat Kazma, dosya masrafı için açılacak davaya bankalar tarafından talep edilen bu tür ücretlerin de dâhil edilebileceğini söyledi.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title