Bangladeş'te Eski Başbakan Halide Ziya Tahliye Ediliyor

Bangladeş'te Eski Başbakan Halide Ziya Tahliye Ediliyor

Bangladeş'in Ordu Destekli Geçici Hükümeti, Eski Başbakan Begüm Halide Ziya (63) ve Büyük Oğlunu Tahliye Etmeye Hazırlandığını Açıkladı. Hindistan'ın Ptı Ajansı, Bangladeş Milliyetçi Partisi (Bmp) ile Diyalog Kurmayı Amaçlayan Hükümetin Ziya ile Oğlu Tarık Rahman'ın Şartlı Tahliyesi İçin Sürecin Çok Hızlı İlerlediği Yönündeki Açıklamasını Duyurdu.

Bangladeş'te Eski Başbakan Halide Ziya Tahliye Ediliyor

Bangladeş'in ordu destekli geçici hükümeti, eski Başbakan Begüm Halide Ziya (63) ve büyük oğlunu tahliye etmeye hazırlandığını açıkladı. Hindistan'ın PTI ajansı, Bangladeş Milliyetçi Partisi (BMP) ile diyalog kurmayı amaçlayan hükümetin Ziya ile oğlu Tarık Rahman'ın şartlı tahliyesi için sürecin çok hızlı ilerlediği yönündeki açıklamasını duyurdu.

Geçici hükümet dün Ziya'nın küçük oğlu Arafat Rahman Koko'yu yurtdışında tedavi edilmesi için şartlı tahliye etmişti. Halide Ziya ve oğulları, geçtiğimiz yıl ilan edilen olağanüstü halden sonra yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Bangladeş'te geçici hükümet, ülkede demokrasinin yeniden tesis edilmesi için Aralık ayındaki seçimlerden önce siyasi partilerle diyalog başlattı. BMP, liderleri serbest bırakılmadıkça diyalog toplantılarına katılmayı reddediyordu.

Geçici hükümet, Haziran ayında da eski başbakanlardan Şeyh Hasina'yı tedavi amacıyla tahliye etmişti. Hasina, iki aylık tedavi süresini ABD'de geçiriyor.