Bangkok: Tayland Kralı 80. Doğum Gününü Kutladı

Bangkok: Tayland Kralı 80. Doğum Gününü Kutladı

Dünyada En Uzun Süre Krallık Yapma Rekorunu Elinde Bulunduran Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej, Bugün 80. Doğum Gününü Kutladı. Tayland'da Ulusal Tatil İlan Edilen Günde Kralın Doğum Günü Kutlamalarına Halkın İlgisi Oldukça Fazlaydı.

Bangkok: Tayland Kralı 80. Doğum Gününü Kutladı

Dünyada en uzun süre krallık yapma rekorunu elinde bulunduran Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej, bugün 80. doğum gününü kutladı. Tayland'da ulusal tatil ilan edilen günde kralın doğum günü kutlamalarına halkın ilgisi oldukça fazlaydı.

Kral Bhumibol Adulyadej'in doğum günü kutlamalarına büyük ilgi gösteren Tayland halkı, Bangkok'un en büyük meydanı olan Sanam Luang'a akın etti. Halk, doğum günü nedeniyle hem Budizm'i hem de kralı simgeleyen sarı renkli tek tip elbise giydi. Yerel saat ile 19.30'da tüm halk bir ağızdan milli marşlarını ve kralın şarkısını okudu. Mumlar yakılıp tüm dilekler krala adandı. Ardından da havai fişek gösterisi düzenlendi. Tahta geçişinin 60. yılını kutlayan Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej, dünyada en uzun süre hüküm süren kral unvanını aldı. Kralın tahta çıkışının 60. yılı törenine 35 ülkeden kral ve prensesler katıldı.

Tayland'da kralın doğum gününde ayrıca 'Babalar Günü' de kutlanıyor, kraliçenin doğum günü ise 'Anneler Günü' kutlaması ile birarada yapılıyor.

Kaynak: İHA