Bangkok: Tayland'da Askeri Darbe

Bangkok: Tayland'da Askeri Darbe

Tayland'da Askeri Darbenin İkinci Gününde Hayat Normale Dönmeye Başladı. Tüm Devlet Daireleri Açılırken, Halk da İşine Dönmeye Başladı. Meclis Binası Önündeki Tanklar da Kışlaya Geri Döndü.

Bangkok: Tayland'da Askeri Darbe

Tayland'da askeri darbenin ikinci gününde hayat normale dönmeye başladı. Tüm devlet daireleri açılırken, halk da işine dönmeye başladı. Meclis binası önündeki tanklar da kışlaya geri döndü.

Bangkok'ta bugün hayat normal seyrine geri döndü, tüm devlet daireleri çalışmaya başladı, halk işine geri döndü. Ancak şehrin yönetimi yine askerin elindeydi. Özellikle kilit noktalarda askerin trafik işlerine kadar her şeyi yönetmesi gözlerden kaçmadı. Ancak başka bir gelişme, meclis binası önündeki tankların kışlasına geri çekilmesi oldu. Genelkurmay binasındaki trafik ise devam etti, yurtdışına kaçmayan veya kaçamayan eski bakanlar, Genelkurmay binasına rapor vermeye geldi. Finans eski bakanının kendisini mağdur ettiğini ileri süren Meeravej Koolpunt adlı bir Taylandlı, finans bakanının Genelkurmay binasına gelişinde kişisel protesto girişiminde bulunmaya kalkıştı. Protesto girişimi asker tarafından engellenen vatandaş, yarım yamalak İngilizce'siyle çevresindeki gazetecilere içini döktü. Şahıs, Finans Bakanı yüzünden 1 hafta hapis yattığını, hapiste kimsenin kendisiyle ilgilenmediğini ve bu yüzden kendisine çok kızdığını anlattı. Daha sonra, insanların darbe yapan askerlere çiçek verdiklerini ve gülümsediklerini belirten Koolpunt, böyle bir darbenin dünyada ilk defa yaşandığını ifade etti. Kralı çok sevdiğini, kendisine olan sevgisini göstermek için sarı renkli elbise giydiğini belirten Koolpunt, bakanın gereksiz yere hapse girmesine neden olduğunu, buna bir türlü anlam veremediğini açıkladı.

Bu arada İngiltere'de bulunan devrik başbakan Thaksin Shinawatra'nın Tayland'a 2 gün içinde gelebileceği dedikoduları çıktı. Ancak bu konu doğrulanmadı. Thaksin'in ülkeye gelmesi halinde halkın sokaklara taşması endişesi de var. Normal bir darbe günü geçiren Tayland, bundan sonra yasaları yeniden belirleyecek ve yeni bir demokrasi modelini uygulamaya koyacak. Ancak bu çalışma, uzmanların tahminine göre en az 1 yıl alacak.