Bangkok: Bangkok Film Festivali Başladı

Bangkok: Bangkok Film Festivali Başladı

4. Bangkok Film Festivali Bugün Yapılan Basın Toplantısı ile Başladı. 11 Ekim'den İtibaren Gösterime Başlayacak Olan Festivalde 2 Türk Filmi Gösterilecek, Ayrıca Meltem Cumbul da Jüri Üyesi Olacak Katılacak.

Bangkok: Bangkok Film Festivali Başladı

4. Bangkok Film Festivali bugün yapılan basın toplantısı ile başladı. 11 Ekim'den itibaren gösterime başlayacak olan festivalde 2 Türk filmi gösterilecek, ayrıca Meltem Cumbul da jüri üyesi olacak katılacak.

Normal prosedüre göre 22 Eylül'de yapılması planlanan 4. Bangkok Film Festivali, bu yıl askeri darbe dolayısıyla bir hafta gecikmeli olarak başladı. Bu yıl 4.'sü düzenlenen festivali Türkiye için anlamlı kılan ise, 2 Türk filminin gösterilecek olması ve Meltem Cumbul'un jüri üyesi olması. 2 Türk filminden biri jüri üyeliği de yapacak olan Meltem Cumbul'a ait ve ismi "Sevdalı" (Lovelorn). Diğer Türk filmi ise Nuri Bilge Ceylan'ın İklimler filmi.

Festival direktörü Kriengsak Silakong basın toplantısı sonrası yaptığı konuşmasında, film festivalinin 11-23 Ekim tarihleri arasında planlandığını, maalesef askeri darbe sonucu böyle bir karar almaya zorlandıklarını ifade etti. Festivale verdikleri değerden dolayı darbeden kısa bir süre sonra başlama kararı aldıklarını açıkladı. Cumbul'un festivale jüri üyesi olarak katılması kararını nasıl aldıklarını da açıklayan Silakong, Cumbul'un filmini izlediğini ve çok beğendiklerini, daha sonra Lekha Shankar'dan adresini ve bilgilerini alarak jüri üyesi olarak katılması için davet ettiklerini söyledi. Cumbul'un da kendilerini kırmayarak teklifi kabul ettiğini ve çok mutlu olduklarını vurguladı.

Meltem Cumbul'u öneren Hindistanlı kadın yazar Lekha Shankar ise yaptığı açıklamada, Meltem'le sık sık haberleştiklerini, bu festival için onun son derece iyi seçilmiş bir kişi olduğunu, Sevdalı filminin Tayland halkınca çok beğenileceğini düşündüğünü ve Meltem'in kişisel olarak çok iyi bir kişi olduğunu ifade etti. Cumbul'un burada çok popüler olacağını, film festivalinin onu davet etmesiyle Cumbul'un da memnun olduğunu ifade eden Shankar, Cumbul'un birkaç gün erken gelip Türkiye Büyükelçisi tarafından ağırlanacağını ve Bangkok'un turistik ve tarihi yerlerini gezeceğini kaydetti. Shankar, Türk Büyükelçisi Mümin Alanat'ın Türk filminin en büyük destekçilerinden biri olduğunu da sözlerine ekledi.

Bangkok Film Festivali'nde 30 ülkeden filmler gösterilecek ve film festivalinin sponsorları arasında Türkiye'nin Tayland Büyükelçiliği ve Türk Hava Yolları da bulunuyor.