Bandırma'da Selin Felaketinin Yaraları Sarılmaya Çalışılıyor

Bandırma'da Selin Felaketinin Yaraları Sarılmaya Çalışılıyor

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde dün meydana gelen sel felaketinin acı bilançosu bugün suların çekilmesiyle ortaya çıktı.

Bandırma'da Selin Felaketinin Yaraları Sarılmaya Çalışılıyor

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde dün meydana gelen sel felaketinin acı bilançosu bugün suların çekilmesiyle ortaya çıktı. Sel nedeniyle 400'e yakın ev ve işyerinin sular altında kaldığı ilçede, yollar deprem yaşanmışcasına kullanılamaz hale geldi. İlçede son 24 saatte metrekareye 188 kilogram yağış düştü.

Sel nedeniyle hasar gören işyeri ve yolları inceleyen Bandırma Belediye Başkanı Sedat Peke, CHP'li belediye oldukları için yardımlardan faydalanamadıklarını iddia etti. Pekel, "Somali'den tutun dünyanın birçok ülkesinde benzeri problemlerin çözümünde yardımcı olan hükümetimizin artık Bandırma'yı cezalandırmadan hakkımız olan parayı bize derhal sunmalı" dedi. Sel felaketi nedeniyle ilçede tren raylarının hasar görmesi nedeniyle Balıkesir-İzmir tren seferleri yapılamıyor. Ayrıca ilçe merkezindeki birçok okulun duvarları çöktü. CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve Belediye Başkanı Pekel, büyük hasar gören Şehit Süleyman Bey Caddesi ve Kasaplar Hali'nde incelemelerde bulundu.

Başkan Pekel, son sel felaketinin ardından ortaya çıkan hasar nedeniyle demoralize olduklarını kaydetti. Devletten artık yardım eli beklediklerini ifade eden Başkan Pekel, gereken yardımların yapılmamasında CHP'li belediye olmaları olduğunu savundu. 2009 yılındaki sel felaketinin Afet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından tespit edilen 7 milyon 295 bin liranın Maliye Bakanlığı'ndan istemesine rağmen hala ödenmediğine dikkat çeken Başkan Pekel, Somali ve dünyanın birçok ülkesinde benzer sıkıntıları çözen hükümetin Bandırma'yı cezalandırmaması gerektiğini ifade etti. Hükümetin Bandırma'nın hakkı olan parayı en azından bir bölümünü çok acilen Bandırma Belediyesi'nin hizmeti için derhal sunmasını istedi.

Bandırma'nın çok büyük bir acı yaşadığını kaydeden CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ise sel felaketinde can kaybı yaşanmamasının çok büyük bir şans olduğunu söyledi. Bandırma'nın en büyük ikinci felaketini yaşadığının altını çizen Havutça, 2 yıl önceki felaketinin maddi boyutunun 7 milyon lira civarında olduğunu belirterek yaptıkları gözlemlerde şimdiki zararında aynı boyutlarda olabileceğini dile getirdi. Bu durumda Bandırma Belediyesi'nin yatırım yapacağı kaynakların ancak yaraların sarılmasında kullanacağını vurgulayan CHP'li Vekil Havutça, siyasetin bir kenara bırakılarak Bandırma'nın yaralarının sarılması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan belediye bünyesinde oluşturulan Hasar Tespit Komisyonu hasarın ekonomik boyutunun belirlenmesi amacıyla çalışmalara başladı. Belediye ekipleri itfaiye aracı olan bütün kurumlar ve çevre belediyelerden aldığı destekle temizleme çalışmalarına hız verdi. Kasaplar Hali, Cumhuriyet Caddesi, Şehit Süleyman Bey Caddesi ve İnönü Caddelerinde hummalı bir çalışma yürüten Bandırma Belediyesi yağmur nedeniyle ulaşımın zaman zaman kesildiği devlet hastanesi yolunda ıslah çalışmaları sürdürdü.

2009 yılında meydana gelen yağışlarda son 50 yılın en büyük sel felaketi yaşanmış ve metrekareye 245 kilogram yağış düşmüştü. Sel felaketinin ardından şehirde milyonlarca liralık maddi hasar meydana gelmişti.