Bandırma'da 'AB Ortak Balıkçılık Politikası ve Türkiye' Semineri

Bandırma'da 'AB Ortak Balıkçılık Politikası ve Türkiye' Semineri

Balıkesir'in Bandırma İlçesinde, Bandırma Ticaret Odası ve AB Komisyonu Tarafından 'AB Ortak Balıkçılık Politikası ve Türkiye' Başlıklı Uluslararası Katılımlı Bir Seminer Düzenleniyor.

Bandırma'da 'AB Ortak Balıkçılık Politikası ve Türkiye' Semineri

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, Bandırma Ticaret Odası ve AB Komisyonu tarafından 'AB Ortak Balıkçılık Politikası ve Türkiye' başlıklı uluslararası katılımlı bir seminer düzenleniyor.

Bandırma Ticaret Odası Konferans Salonu'nda başlayan eğitim semineri 2 gün sürecek. Toplantıya TOBB AB Uyum Komisyonu ve Bandırma Ticaret Odası Başkanı Osman Kocaman, Avrupa Birliği'nin balıkçılık alanındaki örgütü Europache Başkanı Niels Wichmann, Fransız Üretici Birliği Proquaport Başkanı Serge Perez'in yanısıra Avrupa Komisyonu ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bürokratlar, balıkçılık sektöründen yabancı ve Türk temsilciler katılıyor. Seminerin, Bandırma Ticaret Odası'nın 1 yıl önce

Avrupa Birliği fonlarından destek alarak başlattığı projenin üçüncü ayağı olduğunu ifade eden Osman Kocaman, seminerle Türk balıkçılarını Avrupa Birliği sürecinde nelerin beklediği, yapılması gerekenler konusunda bilgiler verileceğini söyledi. Seminerin bugüne kadar Türkiye'de AB ve Türk balıkçılığı üzerine düzenlenen en geniş katılımlı seminer olduğuna dikkat çeken Kocaman, "Öğrenmek açısından, bizden önce üye olan ülkelerin deneyimlerini paylaşmak açısından, AB sürecinde Türk balıkçılarını neler bekliyor,

fırsatlar, tehditler nelerdir ve yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak amacıyla geniş katılımlı, sektörün tüm bileşenlerinin biraraya geldiği bir seminer düzenledik. Bir ilçede olmasına rağmen böyle büyük bir katılımın olmasında Türk balıkçılık sektörünün AB ile olan değişimleri ne kadar öğrenmeye istekli olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

(MEY-OK-Y)

Kaynak: İHA