Bandırma'da 200'den Fazla Köpek, Kuduz Şüphesiyle İtlaf Edildi

Bandırma'da 200'den Fazla Köpek, Kuduz Şüphesiyle İtlaf Edildi

Balıkesir'in Bandırma İlçesinde Bir Hayvan Barınağında Kuduz Vakasının Görülmesinin Ardından Barınaktaki 200'den Fazla Köpek İtlaf Edildi.

Bandırma'da 200'den Fazla Köpek, Kuduz Şüphesiyle İtlaf Edildi

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde bir hayvan barınağında kuduz vakasının görülmesinin ardından barınaktaki 200'den fazla köpek itlaf edildi.

Bandırma'da belediye tarafından işletmesi özel bir şirkete verilen hayvan barınağında yaklaşık 20 gün önce bir köpeğin ölmesinin ardından yapılan incelemede, köpekte kuduz vakasına rastlanmasıyla barınakta bulunan 200'den fazla köpek geçtiğimiz günlerde İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından itlaf edildi. Hayvanseverlerin tepki gösterdiği itlaf olayında, zehirle uyutulan köpekler, şehir çöplüğü yakınlarındaki bir alana üzerine kireç dökülerek gömüldü. Bandırma İlçe Tarım Müdürü Osman Nuri Kale, barınaktaki

köpekte görülen kuduz olayının ardından Marmara Evleri'nde de bir sokak köpeğinde daha kuduz rastlandığını belirterek, "Barınaktaki diğer hayvanların da kuduz olma tehlikesi vardı. Yapılan incelemelerin ardından alınan kararla köpekler itlaf edildi. Hastalığın yayılmaması için itlaf zorunluydu. Şu anda tüm önlemler alındı" dedi.

Köpeklerin itlaf edilmesinin ardından boşaltılan ve ilaçlanan barınağa, şirket tarafından sokaktan toplanan yeni köpekler getirildi. Gün boyu veterinerin bulunduğu barınağa getirilen köpekler, aşılandıktan sonra yeni yerlerine yerleştirildi. İtlaf olayından önce 300'e yakın köpeğin olduğu belirtilen barınakta halen 25 köpeğin bulunduğu belirtildi. Olayın ardından Bandırma Belediyesi'nden herhangi bir açıklama yapılmazken, barınakta önümüzdeki günlerde yetkililerin inceleme yapacakları kaydedildi.

(MEY-OK-Y)