Banda Ache: Tsunami Felaketinin Yıldönümü

Banda Ache: Tsunami Felaketinin Yıldönümü

Tsunami Felaketinin 2. Yıldönümünde, Türk Kızılayı'nın Endonezya'nın Banda Ache Kenti'nde Yapımını Tamamladığı Bin 50 Konut, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in de Katıldığı Törenle Afetzedelere Teslim Edildi.

Banda Ache: Tsunami Felaketinin Yıldönümü
26.12.2006 23:41 | Son Güncelleme: 26.12.2006 23:41

Tsunami felaketinin 2. yıldönümünde, Türk Kızılayı'nın Endonezya'nın Banda Ache Kenti'nde yapımını tamamladığı bin 50 konut, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in de katıldığı törenle afetzedelere teslim edildi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şahin başkanlığındaki Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkanı Tekin Küçükali, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sadık Yamaçtan oluşan Türk heyeti, Türkiye'nin Cakarta Büyükelçisi Aydın Evirgen ile birlikte Endonezya'nın başkenti Cakarta'daki temaslarının ardından Banda Ache'ye geçti. Bakan Şahin ve beraberindekileri havaalanında Banda Aceh Bölge Valisi Mustafa Ebubakar karşıladı. Türk ve Kızılay bayrakları sallayan çocuklar ve Banda Acehliler, Türk heyetine karşı sevgi gösterilerinde bulundu. Türk Kızılayı'nın 700 konut yaptığı Lampuuk Köyü'nde tsunaminin ardından ayakta kalan tek yapı olan, felaket sırasında çok sayıda insanın sığınarak hayatını kurtardığı ve Kızılay'ın onarımını yaptığı Rahmatullah Camii'nin bahçesinde tören düzenlendi. Lampuuk Türk Kızılayı Köyü ve kalıcı konutların hak sahiplerine teslim edildiği merasim, tsunami felaketinde hayatını kaybedenler için Kuran-ı Kerim okunmasıyla başladı. Kuran-ı Kerim okuyan kız çocuğu, herkesi kendine hayran bıraktı. Tören, iki ülke marşlarının okunmasıyla devam etti.

Bakan Şahin törende yaptığı konuşmada, bölgeye Acehliler'in acılarını paylaşmak, tsunamide hayatlarını kaybedenleri anmak için geldiklerini belirterek, "Hayatını kaybedenler bizden iki şey bekler. Biri duadır, diğeri de geride bıraktıklarına sahip çıkmamızdır. Biz buraya ilk kez gelmiyoruz. 2 sene önce de geldik. 437 sene önce de gelmiştik. İkinci Sultan Selim zamanında Aceh Sultanı Osmanlılar'dan korsan saldırılarına karşı yardım istemişti. Bunun üzerine Sultan Selim Mısır'da bulunan donanmasını gönderdi. Şimdi biz yine denizden gelen bir başka felaketten sonra Türk kardeşleriniz olarak yanınızda yer aldık. Bu tür felaketlerin önlenmesi mümkün değildir, ancak felaketlerin oluşturacağı mağduriyetleri önlemek mümkündür. Bunun için her türlü felakete hazırlıklı olmak zorundayız. Sabah Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yusuf Kalla ile görüştüm. Türkiye ve Endonezya bundan sonra her türlü felakete hazırlıklı olmak için işbirliği yapacak'' dedi.

Banda Ache Yapılandırma Kurulu Başkanı'nın Kızılay'ın yaptırdığı evlerin çok lüks olduğunu söylediğini hatırlatan Şahin, "Biz kendimiz için istediğimizi, kardeşlerimiz için de isteriz. Kendimize layık görmediklerimizi, kardeşlerimize de layık görmeyiz. Burada yaptıklarımızı yüreğimizden gelerek yaptık" diye konuştu.

"ASYA AĞLIYOR KAMPANYASINA 2.5 MİLYONUN ÜZERİNDE TÜRK VATANDAŞI DESTEK OLDU"

Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali ise, tsunaminin ardından Türk Kızılayı olarak hemen bölgeye geldiklerini ve gerekli çalışmaları yaptıklarını anlattı. Felaketin ardından başlattıkları "Asya Ağlıyor" kampanyasına 2.5 milyonun üzerinde Türk vatandaşının destek olduğunu kaydeden Küçükali, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin sağladığı fonlarla birlikte felaket bölgesindeki yardımları gerçekleştirdiklerini kaydetti. Küçükali, burada dünyaya örnek olan bir gayret ve işbirliği gösterdiklerini ifade ederek, bunun sonucu olarak bin 50 konut, 4 okul, 1 toplum merkezi inşa ettiklerini, ayrıca camilerle birlikte Osmanlı Mezarlığı'nı onardıklarını dile getirdi. Böylelikle Türk halkının bir kez daha yardımseverlik vasfını tüm dünyaya göstermiş olduğunu vurgulayan Küçükali, "İnanıyorum ki Türk Kızılayı'nın inşa ettikleri okullarda öğrenim görecek çocuklarımız iki ülke arasındaki dostluğu güçlendirerek devam ettirecektir" diye konuştu.

Banda Ache Bölge Valisi Mustafa Ebubakar ise, 2 yıl önceki tsunamide çok büyük bir dehşet yaşadıklarını belirterek, "Türk halkının Kızılay vasıtasıyla verdiği evler sayesinde çok büyük mutluluk yaşadık. Bu çalışmalar acılarımızı biraz olsun dindirdi. Yaptıkları yardımlardan dolayı Kızılay'a ve Türk halkına teşekkür ediyoruz" dedi.

Törenin ardından Bölge Valisi Ebubakar, Bakan Şahin'e gümüş bir tabak, Kızılay Genel Başkanı Küçükali'ye de tarihi bir hançer hediye etti. Mehmet Ali Şahin de Türkiye'den getirdiği hediyeleri Ebubakar'a verdi. Bakan Şahin ve beraberindeki heyet, daha sonra kurdele keserek Lampuuk Türk Kızılayı Köyü'nün açılışını gerçekleştirdi. Hak sahiplerine tapularını veren Şahin, evleri gezerek afetzedelerle de bir süre sohbet etti.

Bu arada, Rahmatullah Camii bahçesinde yöresel kıyafetleriyle dans gösterisi sunan ve 10. Yıl Marşı'nı çalan Banda Acehli gençler, Türk heyetine büyük sürpriz yaptı. Tören, toplu dua edilmesiyle sona erdi.

Öte yandan, Türk ve Endonezya bayraklarıyla süslenen Lampuuk Köyü'ndeki ana bulvara Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Atatürk'ün adı, sokaklara da ağırlıklı olarak bağışçıların isimleri verildi. Bakan Mehmet Ali Şahin'in de adı bir sokağa konuldu.

Şahin ve beraberindeki heyet, törenin ardından Kızılay'ın 350 konut yaptırdığı ve Sultan 2. Selim adı verilen Toplum Merkezi'nin de bulunduğu Bitai Türk Kızılayı Köyü'nde incelemelerde bulundu.

Kaynak: İHA

Şu an buradasınız: Banda Ache: Tsunami Felaketinin Yıldönümü - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 15.7.2020 05:37:53. #1.14#
title