Balyoz Davası Hakimi Değişti

Balyoz Davası Hakimi Değişti

Balyoz Davası'nın Başlamasına Saatler Kala Mahkemeye Başkanlık Yapacak Hakim Zafer Başkurt Görevden Alındı.

Balyoz Davası Hakimi Değişti

İddia edilen balyoz darbe planı ile ilgili yargılama sürecinin başlamasına saatler kala önemli bir değişiklik yapıldı. Davaya bakacak olan mahkeme başkanı Zafer Başkurt'u görevden alındı. Zafer Başkurt, Haberal'ın tahliyesini isteyen tek hakimdi. HSYK'nın özel yetkisini kaldırdığı diğer hakim ise 14. Ağır Ceza Hakimi Erkan Canak.

Aralarında Çetin Doğan, İbrahim Fırtına ve Özden Örnek'in de bulunduğu Balyoz Davası'nın başlamasına saatler kala mahkemeye başkanlık yapacak hakim Zafer Başkurt görevden alındı.

Sanık Çetin Doğan'ın avukatı hakimin alınması kararına jet hızla sert tepki gösterdi.

Balyoz sanığı Çetin Doğan'In avukatı Celal Ülgen: Mahkeme Başkanı yaklaşık 4 aydır çalıştı, hazırlandı ve davayla ilgili bir görüşü oldu. Hukuk devletinde böyle bir değişiklik olmaması gerekirdi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Başkurt'un özel yetkisi, HSYK toplantısında oy birliğiyle kaldırıldı. Nedeni ise Başkurt'un dosyasında birçok suçlamalar nedeniyle hakkında disiplin soruşturması açılmış olması.

HAKİM ZAFER BAŞKURT KİMDİR?
Zafer Başkurt, Ergenekon tutuklusu Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın tahliyesi yönünde oy kullanmıştı. Bu nedenle Haberal, tahliye sürecinde dosyasına bakan hakimlerden sadece Başkurt'a tazminat davası açmamıştı. Haberal, kendisini tahliye etmeyen 9 Ergenekon hakimini Yargıtay'da tazminata mahkum ettirmişti. Başkurt'un ismi Ergenekon kapsamında yürütülen yargıyı etkileme operasyonunda teknik takibe takılmıştı. Başkurt'un şüpheli eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile buluştukları iddia ediliyor.

Zafer Başkurt ile birlikte görevden alınan bir diğer hakim ise İstanbul 14. Ağır Ceza Hakimi Erkan Canak.

HAKİM ERKAN CANAK KİMDİR?
Hrant Dink davası görevinden alınan 14. Ağır ceza hakimi : Erkan Canak'ın adı Ergenekon sanığı Şener Eruygur'un eşi Mukaddes Eruygur'un ses kaydında "12 ve 14'üncü ağır ceza mahkemeleri bizden" ifadesinde geçmişti. Dink davasının yanı sıra nöbetçi mahkeme sıfatıyla Ergenekon itirazlarını da karara bağlamıştı. Ayrıca Canak hakkında 'uyuşturucu sanıklarının avukatları ile yakın ilişki içerisinde bulunma' ve adliyede iş takibi yapan bir kadınla gayrı ahlaki ilişki içerisinde bulunma' gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı.

Bu arada hakimler hakkında hazırlanan raporda ilginç bir iddia da dikkat çekiyor.

Bir uyuşturucu davasında lehte karar almaları karşılığında kendilerine rüşvet olarak hayat kadınları sunulan iki hakimin bir otel odasında birlikte oldukları kadınları adliye binasına da getirdikleri iddia ediliyor.

HSYK'da 22 üyenin tamamının oyuyla alan tayin kararında Balyoz davasından alınan Başkurt geçici yetkiyle Gebze'ye, Canak ise Sakarya'ya gönderildi.

Başkurt'tan boşalan 10. Ağır Ceza başkanlığına 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Ömer Diken, Canak'tan boşalan 14. Ağır Ceza başkanlığına ise aynı mahkemenin üyesi Rüstem Eryılmaz görevlendirildi.