Balıkesir Polisinden Korsan Cd Operasyonu

Balıkesir Polisinden Korsan Cd Operasyonu

Balıkesir'de, Polisin Yaptığı Operasyonda, Takibe Alınan Bir Araçtan Bol Miktarda Korsan Cd ve Değişik Materyaller Ele Geçirildi. Ekspertiz İncelemesinin Ardından 30 Çuval Dolusu Materyal Adli Makamlara Teslim Edildi.

Balıkesir Polisinden Korsan Cd Operasyonu

Balıkesir'de, polisin yaptığı operasyonda, takibe alınan bir araçtan bol miktarda korsan CD ve değişik materyaller ele geçirildi. Ekspertiz incelemesinin ardından 30 çuval dolusu materyal adli makamlara teslim edildi.

Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü Fikir ve Sanat Eserleri Masası görevlilerince şehir merkezinde yapılan akşam saatlerindeki denetim sırasında, Atalar Caddesi'nde park halindeki 34 plakalı Hyundai marka kapalı kasa kamyonet durduruldu. Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan talimat üzerine araçta yapılan detaylı aramada, aralarında korsan ürünlerin de olduğu toplam 5 bin 600 adet VCD, DVD ve PS2 CD'lerine el konuldu. Olayla ilgili gözaltına alınan Y.İ. ise, savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Şüpheliye ait araçtan elde edilen materyallerden 28 adet örnek seçilerek üzerinde bulunan bandrollerle ilgili inceleme yapılmak üzere İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğü'ne gönderildi. İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğü, materyalin üzerinde bulunan bandrollerin başka eserlere ait olduğunu, bu haliyle 5846 sayılı kanunun ilgili maddelerini ihlal ettiğini bildirdi.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından söz konusu materyaller üzerinde yaptırılan bilirkişi incelemesi sonucu 4 bin 616 adet materyalin 5846 sayılı kanuna muhalefet eder nitelikte olduğu, 984 adet materyalin ise orijinal olduğu tespit edildi.

(YU-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA