Balıkesir: KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş Balıkesir'de

Balıkesir: KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş Balıkesir'de

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Balıkesir'in Burhaniye İlçesi'nde Üniversite Öğrencilerine 'Kıbrıs Meselesi ve Çözüm Önerileri' Adlı Bir Konferans Verdi. Denktaş, Basın Mensuplarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Açıklamalarıyla İlgili Bir Sorusu Üzerine, "Kıbrıs'ı Konuşuyorum. Particilik Yapmıyorum, Particilik Yapmaya Hakkım Yok. Başbakan'ı Üzdüğüm İçin Ü...

Balıkesir: KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş Balıkesir'de

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Balıkesir'in Burhaniye İlçesi'nde üniversite öğrencilerine 'Kıbrıs meselesi ve çözüm önerileri' adlı bir konferans verdi. Denktaş, basın mensuplarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarıyla ilgili bir sorusu üzerine, "Kıbrıs'ı konuşuyorum. Particilik yapmıyorum, particilik yapmaya hakkım yok. Başbakan'ı üzdüğüm için üzüldüm. Sayın Başbakan, sayın Cumhurbaşkanı'nın belli formülünü hükümetin de formülü olarak AB'ye duyurduğu gün ben evimde oturacağım. Kendisini üzmeyeceğim" dedi.

Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Meslek Yüksek Okulu'ndaki ziyaretinde konuşan Denktaş, basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Denktaş hakkındaki yorumlarına karşılık veren açıklamalar yapan Denktaş, "Başbakan'ı üzdüğüm için üzüldüm. 'Memleketimde konuşayım' diyor, benim memleketim anavatandır ve Kıbrıs'tır. Kıbrıs meselesi müşterek milli bir dava olduğu için, Kıbrıs meselesinin anahtarı ve kilidi anavatanda olduğu için ben anavatandan aldığım davetlere icabet ediyorum. Kıbrıs'ı konuşuyorum. Particilik yapmıyorum, particilik yapmaya hakkım yok" dedi.

"Kıbrıs'ta iki eşit egemen kendi kaderini tayin etme hakkı olan halk vardır" diye devam eden Denktaş, "Bunların devletleri vardır ve Kıbrıs üzerinde dengeler vardır. Bu dengeler Türk-Yunan dengesidir. Lozan dengesidir, bunları kale almayan bir anlaşma yapılamaz. Benim bildiğim, müdafaa ettiğim dava budur. Milli dava budur" ifadelerini kullandı.

Denktaş, dedesinin Türk bayrağının gönderden indirilerek İngiliz bayrağının çekildiği zamanları yaşadığını söyleyerek, aynı bedbahtlığı yaşamak istemediklerini belirtti. Denktaş, "Benim dedem 1878'de Türk bayrağının gönderden indirilerek İngiliz bayrağının çekildiğini yaşayan bedbaht neslin gençlerinden idi. Biz aynı bedbahtlığı yaşamak istemiyoruz. Şanıyla şerefiyle, Kıbrıs'ta soykırımı önlemek için gelmiş olan Türk askerinin bayrağını gönderden indirerek şehitlerin kemiklerini torbalara koyarak Anadolu'ya dönüşünü istemiyoruz. Türk milletinin de buna razı olacağını sanmıyorum. Hatta biliyorum ki, razı olmayacaktır diye konuştu.

AB'nin kabullere dayanarak Türkiye'ye baskı yaptığını iddia eden Denktaş, "Biz AB'nin bu kabullere dayanarak Türkiye'ye baskı yaptığını görüyoruz. Ve Türk hükümetinin AB'ye, sayın Cumhurbaşkanı Sezer'in duyurduğu milli davayı, kırmızı çizgiyi duyurmasını istiyoruz. Emin olsunlar ki, bunları yaptıkları gün ben yerimde oturur hiçbir yere gitmem, hiçbir daveti kabul etmem. Kıbrıs, Türkiye'nin en haklı olduğu bir davadır. Bütün dünya; Rumlar adına, Yunanistan adına Türkiye'yi bu davadan vazgeçirmek için harekete geçmiştir. Askerin çıktığı günden itibaren Yunanistan, Ege kartını oynayacaktır. Arkasından Ermeni meselesi, Kürt meselesi, özerklik, azınlık meselesi sırasıyla bu memleketin karşısına getirilecektir. Ben AB'ye yeni üye olmuş ülkelere soruyorum, 'sizin önünüze Kopenhang Kriterleri ünitesinde bir şeyler getirdiler mi?' Cevap hayırdır. Türkiye'nin önüne ne hakla Kıbrıs meselesini getiriyorlar? Niye eli kanlı terörist bir Rum idaresi Türkiye'ye kafa tutabiliyor ve 'benim muhatabım Talat değildir, Türkiye'dir' diyebiliyor. Rum idaresi Kıbrıs'a sahip çıkma oyununu oynamaktadır. Bütün egzersiz şimdi KKTC'yi ortadan kaldırmak, o kolorduyu adadan çıkartmak, garantileri sulandırmaktır. Oyun bu olduğuna göre kırmızı çizgimizi KKTC'yi yaşatmak ve yapılacak yeni bir anlaşmada iki devlet esası üzerinde bir ortaklığa razı olacağımızı hiç çekinmeden söylemektir. İnşallah başarırız. Sayın Başbakan, sayın Cumhurbaşkanı'nın belli formülünü hükümetin de formülü olarak AB'ye duyurduğu gün ben evimde oturacağım. Kendisini üzmeyeceğim" ifadelerini kaydetti.

Kaynak: İHA