Balıkesir: Kara Kuvvetleri Astsubay Myo'da Yeni Eğitim-öğretim Yılı Törenle Başladı
Haberler » Yerel » Haber

Balıkesir: Kara Kuvvetleri Astsubay Myo'da Yeni Eğitim-öğretim Yılı Törenle Başladı

- Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı'nda, 2006-2007 Eğitim-öğretim Yılı Törenle Açılırken, Okulun 97. Kuruluş Yıldönümü de Kutlandı.

Balıkesir: Kara Kuvvetleri Astsubay Myo'da Yeni Eğitim-öğretim Yılı Törenle Başladı

- Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı'nda, 2006-2007 eğitim-öğretim yılı törenle açılırken, okulun 97. kuruluş yıldönümü de kutlandı.

Okulun sinema salonunda gerçekleşen törende bir konuşma yapan kara Kuvvetleri Astsubay MYO Komutanı Ordudonatım Kurmay Albay Burhan Hasırcı, eski adıyla Gedikli Küçük Zabitan Mektepleri olan astsubay okullarının, ilk defa 1909 yılında çıkarılan bir nizamnameyle, subay eğitiminde olduğu gibi astsubay eğitiminin de modern yöntemlerle yapılabilmesi için Osmanlı Devleti'nin yedi ordu bölgesinde açıldığını anlattı. Hasırcı, "Temelinde Atatürkçü düşünce sistemi ile milli ve askeri değerlerimiz yer alan okulumuzda bugün yeni bir eğitim öğretim yılına daha başlamaktadır. İçinde bulunduğumuz çağa adını veren bilginin günümüzde kıtalar arasında baş döndürücü bir hızla yayılmasına paralel olarak dünyanın pek çok coğrafyasında yaşanan gelişmeler, ortaya çıkan sorunlar ve tehditler, ordumuzun subay kaynağı olan okulumuza apayrı bir sorumluluk yüklemektedir. Astsubay Meslek Yüksek Okulu, yüce milletimizin büyük fedakarlıklarla sağladığı imkanları ve kaynakları en verimli ve en etkin şekilde kullanarak, tüm öğrencilerini asil milletimizin ve Türk silahlı Kuvvetleri'nin beklentilerine uygun şekilde yetiştirme azim ve kararlılığı içerisindedir" dedi.

Yeni eğitim-öğretim yılında, okulda, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın personel ihtiyacını temin etmek üzere okuyan öğrencilerin haricinde, Türkiye Cumhuriyeti ile dost ve kardeş olan Afganistan ve kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletlerine mensup toplam 22 öğrencinin de öğrenim göreceği bildirildi.

Yeni eğitim-öğretim yılının açılış dersini veren okul öğretim başkanı Öğretmen Albay M. Sırrı Bekişli, "Ülkemizin bugüne kadar karşı karşıya kaldığı tehlikelerde bilinçsizliğin ve bağnaz düşüncelerin rolünü iyi kavramalı, ülkemize yönelik tehditleri, yıkıcı, bölücü ve irticai amaçlı faaliyetleri etkisiz hale getirebilmek için insanımızı bilinçlendirmeliyiz. Milli birlik ve beraberlik duygusuyla yoğrulmuş üniter bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti ile Türk milletinin çağdaşlaşmasını ve geleceğe güvenle bakmasını sağlamaya yönelik çabalarımızda örnek alacağımız yegane kaynak, Atatürk'ün kendisi, fikirleri ve inkılaplarıdır" dedi.

Konuşmaların ardından devam eden törende doktorasını yapan Öğretmen Albay Musa Kodal'a şiltini Vali Selehattin Hatipoğlu verdi. Yüksek lisansını bitiren Ordudonatım Binbaşı Sait Çelikesmer, Öğretmen Binbaşı Ertuğrul Torba, Öğretmen Yüzbaşı Muharrem Er, Öğretmen Yüzbaşı Ant Ercan, Öğretmen İstikam Üsteğmen Berat Telli ve Öğretmen Piyade Üsteğmen Murat Uyar'ın belgeleri de törenle takdim edilirdi. Ayrıca, 2005-2006 eğitim-öğretim döneminin en başarılı 3 öğrencileri Kazım Demiralp (birinci), Enes Özcan (ikinci) ve Yaşar Ünalacak'a (üçüncü) da okul komutanı Albay Hasırcı tarafından ödülleri verildi. Astsubay MYO'da 831 öğrencinin okula yeni başladığı, toplam bin 670 civarında öğrencisi bulunduğu bildirildi.

Salondaki törenin ardından Vali Selahattin Hatipoğlu'na okulun çeşitli birimleri tanıtıldı. Kütüphanedeki dijital teknoloji Vali Hatipoğlu'nun büyük ilgisini çekti. Kayıtlı kitaplar, özel kartla okutulan makineden alınan fiş ile kütüphaneden çıkarılıyor. Gelişi güzel alınan bir kitabın kütüphaneden çıkarılmak istendiğinde sistemin alarma geçtiği belirtildi. Astsubay öğrencilerinin öğretim gördükleri sınıfları da inceleyen Vali Selahattin Hatipoğlu'na, son teknolojinin kullanıldığı sınıfların dünyanın en iyi sınıfları olduğu bildirildi.

(YU-MŞ)