Balıkesir İlini Tanıtma ve Güçlendirme Vakfı İlk Genel Kurulunu Yaptı

Balıkesir İlini Tanıtma ve Güçlendirme Vakfı İlk Genel Kurulunu Yaptı

Balıkesir'de, İlk Defa 200 Yılında Kurulan ve Geçici Yönetim Kurulu ile Geçiş Süreci Yaşayan, "Balıkesir İlini Tanıtma ve Güçlendirme Vakfı"nın (Balgüç), İlk Genel Kurulunda Yeni Yönetim Kurulu Seçildi.

Balıkesir İlini Tanıtma ve Güçlendirme Vakfı İlk Genel Kurulunu Yaptı

Balıkesir'de, ilk defa 200 yılında kurulan ve geçici yönetim kurulu ile geçiş süreci yaşayan, "Balıkesir İlini Tanıtma ve Güçlendirme Vakfı"nın (BALGÜÇ), ilk genel kurulunda yeni yönetim kurulu seçildi.

Otel Basri'de gerçekleşen Balgüç Vakfı'nın ilk genel kuruluna ilgi de yüksek oldu. Geçici yönetim kurulu başkanı olarak kongrenin açılış konuşmasını yapan Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, gerekli paranın temin edilemediği için kuruluşu geciken vakfın bugün hayat bulmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi. 18 Eylül 2007 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak resmi kimliğine kavuşan Balgüç Vakfı'nın 66'sı gerçek, 48'i tüzel olmak üzere toplam 114 kurucu üyeden oluştuğu, banka hesabında 362 bin YTL. nakit parası olduğu bildirildi. Vakfın önemli amaçları olduğunu vurgulayan Vali Hatipoğlu, "Her türlü taşınır ve taşınmaz mülk edinebiliyoruz. Bunun yanında yurt içi ve dışında ilimizi tanıtma görevimiz var. Aynı şekilde fuar ve sergiler düzenleyebileceğiz. İlimizde eğitim, kültür ve sportif tesisler yapabilecek veya destek verebileceğiz. Ekonomik endüstriyel gelişmenin sağlanması için çalışmalar yapabileceğiz. İlimizi ülke ve dünya çapında temsil eden önemli kişilere destek verecek, onları onurlandıracağız. Balıkesir'imizin yer üstü ve yer altındaki tüm doğal kaynaklarını değerlendireceğimiz toplantılar yapacak ve yapılanlara da destek vereceğiz. Doğal afetlerle ilgili çalışmalara destekler vereceğiz. Sosyal hizmet kuruluşlarına destek vereceğiz. Balıkesir'imizin folklor değerlerini, gelenek ve göreneklerini yaşatmak için her türlü desteği sağlayacağız. Bu vakfımız ilimizde tüm kuruluşları bir noktada tek çatı altında toplayan önemli bir kuruluş olacak. Balıkesir'de yapılan çalışmalar ilimizdeki çıtayı yükseltmiştir. Çıta bundan sonra daha da yükseklere çıkacaktır, halkımız da bizden bunu beklemektedir. Onun için bu vakıf önem arz ediyor. Cansiperane bir şekilde çalışarak başaracağımızın inancı içerisindeyiz. İnşallah yeni yönetim kurulu ile beraber Balıkesir'in bayrağını daha yükseklere dikeriz. Balıkesir'in sorunları tespit edilmiştir. Bu vakıf da büyük katkı sağlayacaktır. Katılım ve destek için teşekkür ediyorum" dedi.

Valinin açılış konuşmasının ardından Divan Başkanı Tarık Erülgen, gündemi sundu. Buna göre, Vali Hatipoğlu'nun başkanlığındaki Balgüç Vakfı'nın geçici yönetim kurulunun faaliyet ve hesap raporları okunarak ibra edildi. Geçici yönetim kurulunun faaliyetleri oy birliği ile kabul edildikten sonra seçimlere geçildi. Bundan önce yapılan açıklamalarda, Balgüç Vakfı'nın hesabında 362 bin 715,69 YTL. nakit parası bulunduğu bildirildi. Daha sonra, 60 kişinin oy kullandığı seçimlerde önerilen liste aynen kabul edildi. Balgüç Vakfı'nın yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu;

"Selahattin Hatipoğlu (Vali, başkan), Sabir Uğur (Belediye Başkanı, başkan yardımcısı), Mehmet Akif Okur, Sanayi Odası (Ahmet Rona Yırcalı), Ticaret Odası (Erhan Ortaköylü), Faruk Kula, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Mesut Aşanel) Balıkesirliler Birliği (Mehmet Reşit Kıpçak) ve Tarık Erülgen."

Vakfın yıllık tahmini bütçesi 30 bin YTL. olarak belirlendi. Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Belediye Başkanı Sabri Uğur, çok önce başlayan bir çalışmanın hayırlı bir şekilde sonuçlanmasından duyduğu mutluluğu ifade etti. Başkan Uğur, "Amaçlar, hedefler son derece geniş, doğru ve son derece gerekli. Bütün bunların yapılabilmesi ciddi kaynak gerektiriyor. Umuyorum ki bundan sonraki dönemde öncelikle vakfımızı güçlendirmek, daha sonra da Balıkesir'imizin standartlarını ve hedeflerini yükseltmeye çalışmak en büyük hedefimiz olacaktır" dedi.

Son olarak söz alan AK Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Özgün de vakfın önemine işaret etti. Milletvekili Özgün, "Balgüç vakfını el birliğiyle özellikle ekonomik yönden ele alarak güçlendirmeliyiz. Herkes elini taşın altına koymak suretiyle buna destek olunmalıdır. Mesele Balıkesir olunca bence gerisi teferruattır" dedi.

Yeni yönetim kurulu ve katılımcıların hep birlikte hatıra fotoğrafı çekildiği genel kurul, tüm katılımcılar için verilen kokteyl ile sona erdi.

(YU-)

25.01.2008 22:14 TSİ