Balıkesir İgm'de Emniyet Brifingi

Balıkesir İgm'de Emniyet Brifingi

Balıkesir İl Genel Meclisi'nin (İgm) Şubat Ayı Toplantıları Devam Ediyor. Bu Akşam İgm Başkanı Mehmet Akif Okur'un Başkanlığında Yapılan Toplantıda, Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya Tarafından Bir Brifing Verildi.

Balıkesir İgm'de Emniyet Brifingi

Balıkesir İl Genel Meclisi'nin (İGM) Şubat ayı toplantıları devam ediyor. Bu akşam İGM Başkanı Mehmet Akif Okur'un başkanlığında yapılan toplantıda, Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya tarafından bir brifing verildi.

Yoklama ve açılışın ardından geçilen gündem maddelerinde bazı konularda komisyon raporları üzerinde görüşler dinlendi. Balıkesir köylerinde veya birbirine bağlayan yollarda çevre kirliliğine neden olan atıklara çözüm yolu bulunmasıyla ilgili olarak hazırlanan komisyon raporu üzerinde görüş bildiren üyeler, köy muhtarlarının yetkilerinin etkinleştirilmesi gerektiğini ifade etti. Meclisin son gündem maddesinde emniyet müdürlüğünün çalışmaları yer aldı. İGM Başkanlığı'nca davet edilen İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, meclisi bilgilendirdi. Emniyet teşkilatı olarak Balıkesir merkez ve ilçelerindeki personel durumu hakkında bilgi veren Uzunkaya, il genelinde toplam 2 bin 500 personel ile görev yaptıklarını, önceki yıllara oranla sıkıntı yaşanan personel sayısında artış kaydedildiğini söyledi. İlin asayiş durumu hakkında ayrıntılı bir sunum gerçekleştiren Emniyet Mürürü Celal Uzunkaya, geçmiş yıllar ile bugünü kıyaslayan verilerde Balıkesir'deki suç işlenme oranının gittikçe azaldığını, bunun çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

2004 yılında ülke genelinde mala ve şahsa karşı işlenen suç kaydının 375 bin olduğunu belirten Uzunkaya, bu rakamın 2005 yılında 509 bin, 2006 yılı sonunda ise 817 bin 500 olduğunu açıklarken, yüzde 61'lik artışın çok ciddi bir rakam olduğuna dikkat çekti. Günde ortalama bin adet suç işlendiğini kaydeden Celal Uzunkaya, Balıkesir'de 2006 yılında 12 bin suç işlendiğini, önceki yıla göre tüm suçlarda yüzde 11 oranında ciddi manada azalma kaydedildiğini belirtti. Balıkesir'in Türkiye'de en fazla suç işlenen il konumundan en az suç işlenen il konumuna geldiğini ve bunda öngördükleri çalışmaların büyük payı olduğunu söyleyen Uzunkaya, "İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, Balıkesir 81 il içinde, suç artışı en fazla olan iller sıralamasında 76.'dır. Bu, Balıkesir açısından emniyet hizmetlerinin ifası açısından son derece olumlu bir sonuçtur" dedi.

Celal Uzunkaya, 2005 yılında Balıkesir il genelinde mala karşı işlenen suçların yol açtığı toplam maddi zararın 6.5 milyon YTL, 2006 yılında ise 7.5 milyon YTL olduğunu, bu rakamların mağdur edilen kişilerin kendi beyanlarına dayanılarak tespit edildiğini bildirdi.

Açıklama sonunda İGM Başkanı Mehmet Akif Okur, Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'ya detaylı sunumu için teşekkür etti.

(YU-OK-OK-Y)