Balıkesir: Edremit Orman İşletme Müdürlüğü Yangınlara Karşı Alarma Geçti

Balıkesir: Edremit Orman İşletme Müdürlüğü Yangınlara Karşı Alarma Geçti

Balıkesir: Edremit Orman İşletme Müdürlüğü Yangınlara Karşı Alarma Geçti
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Balıkesir'in Edremit İlçesi Orman İşletme Müdürlüğü, Türkiye'nin en kritik yangın bölgesinde olmaları nedeniyle alarma geçti.

Balıkesir'in Edremit İlçesi Orman İşletme Müdürlüğü, Türkiye'nin en kritik yangın bölgesinde olmaları nedeniyle alarma geçti.

Edremit'in Akdeniz kuşağında kalan ve yangın yönünden kritik konumda olan 1. derece hassas bölgelerden olduğunu belirten İlçe Orman İşletme Müdürü Ali Osman Aksoy, 2006 yılı orman yangınları için kritik dönem olan haziran ayında gerekli tedbirlerin alındığını ifade etti. Hedeflerinin orman yangınları sayısını en aza indirmek ve mücadele çalışmalarının etkin ve sürekli kılmak olduğunu anlatan Aksoy, "Sürekli planlı çalışma şartlarının yerine getirilmesiyle başarı sağlanabilir. 2006 yılında meydana gelebilecek orman, ziraat ve hazine arazisi yangınlarıyla ilgili olarak yangın öncesi, yangın sırasında ve yangın sonrasında alınacak tedbirlerin, yapılacak mücadele de iş bölümü ve koordinasyonun sağlanmasıyla ilgili olarak ilçe kaymakamlıkları başkanlığında, bütün kamu kuruluşlarının katılımıyla yangın protokolü imzalanmıştır. Askeri birliklerimiz yangın mücadelemizde teşkilatımıza önemli destek sağlamaktadırlar. Bu nedenle İşletme Müdürlüğümüz mıntıkamızda bulunan askeri birliklere yangınlarla mücadele, yangın organizasyonu ve yangın esnasında yapılması gereken işlemlerle ilgili uygulamalı bilgi verilmiştir. Yangınlarla mücadele en önemli araç gereçlerden olan arazözlerin, sezon öncesi bakımları yapılarak bez hortumların fonksiyonları sağlandı. İşletme şeflerine arazöz şoförlerine kullanma talimatları uygulamalı olarak gösterilmiştir. Yangın gözetleme kuleleri ve orman yangın işçilerimizin barındığı yangın ekip binalarının tamiratı, temizlikleri yapılarak eksik araç ve gereçler tamamlanmıştır. Yangın ekiplerince kullanılmakta olan motorlu testere ve el aletleri gözden geçirilerek bakımları, tamiratları yapılmış ve yetersiz olanlar tamamlanmıştır. Bunun yanı sıra yangında haberleşmede vazgeçilmez olan el ve sabit telsizlerin gerekli onarımı yapılmıştır. Yangınla mücadelede ulaşımın çok önemli olması nedeniyle bütün yollar gözden geçirilerek, ihtiyacı olan yolların bakımları yapıldı, mevcut yangın emniyet yol ve şeritleri temizlendi. Yangın ikaz levhaları gözden geçirilerek eskileri yenilenmiştir. Orman yangın işçilerinin yangın elbiseleri ve ayakkabıları, sırt çantaları gözden geçirilerek yıpranmış olan ve eksik olanlar tamamlanmış, yangın işçilerinin ulaşımını sağlayan araçların kiralanması yapılmıştır" diye konuştu.

Edremit Orman İşletme Müdürlüğü'nün orman yangınlarına 1. derece hassas durumda olduğunun altını çizen Aksoy, "Orman yangınlarıyla mücadelede bütün ormanları gözetleyebileceğimiz 14 adet yangın gözetleme kulesi mevcuttur. Bu yangın gözetleme kulelerinden 24 saat gözetleme ve haberleşme yapılmakta olup, 6 adet arazöz, 1 dozer, 1 greyder ve 82 adet yangın işçisiyle orman yangınlarıyla mücadele edilmektedir. Yangın ekiplerimiz her an yangına gidecek vaziyette olup, çeşitli yangın araç gereçlerine ve telsiz donanımına sahiptirler. Ayrıca Çamlık, Kumluk ve Seklik yangın ilk müdahale ekiplerinde yangın sezonunda kiralanan toplam 3 adet minibüste görev yapmaktadır. Bölgede 2005 yılında 11 orman yangını çıkmış olup, 8.94 hektar alan yanmıştır. Orman yangınlarının en aza indirilmesi erken müdahaleyle gerçekleşmektedir. Bu nedenle bütün vatandaşlarımız, gördükleri orman yangınlarını 'Alo 177' orman yangın İhbar telefonuna 24 saat ücretsiz olarak arayıp bildirebilirler" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title