Balıkesir: Edremit Belediye Meclisi Yılın Son Toplantısını Yaparak Tatile Girdi

Balıkesir: Edremit Belediye Meclisi Yılın Son Toplantısını Yaparak Tatile Girdi

Balıkesir'in Edremit İlçesi'nde Belediye Meclisi yılın toplantısı yaparak tatile girdi. Toplantıda meclis, güzergahların belirlenmesi, ticari plakalı araçların harçları ile dolmuş taksi uygulamasına geçilmesi yönünde kararlar aldı.

Balıkesir: Edremit Belediye Meclisi Yılın Son Toplantısını Yaparak Tatile Girdi

Balıkesir'in Edremit İlçesi'nde Belediye Meclisi yılın toplantısı yaparak tatile girdi. Toplantıda meclis, güzergahların belirlenmesi, ticari plakalı araçların harçları ile dolmuş taksi uygulamasına geçilmesi yönünde kararlar aldı.

Şehir içinde belirli güzergahlarda dolmuş taksi uygulamasına geçilmesi yönünde karar alınan Edremit Belediye Meclisi'nde Başkan Yunus Bozbey, taksicilerle bir toplantı yapıldığını, 30-40 civarında dolmuş taksinin şehir içinde hizmet vermesinin düşünüldüğünü, her taksi durağından bir kişinin görevlendirilmesi konusunun gündeme getirildiğini ve trafik komisyonunun güzergah belirlemesi için toplanmasının beklenildiğini söyledi. Köy ve Beldelerden İlçeye gelen yolcu otobüslerinin Trafik Komisyonu tarafından belirlenen güzergahlarının da görüşüldüğü mecliste, Agonya'dan gelen araçların sırasıyla, Hamdibey Caddesi, Kurudere Caddesi, Akarsu Caddesi, Akçeşme Caddesi, Değirmenönü Caddesi, İbrahimce Caddesi, Çardaktepe Caddesi, Sakarya Caddesi 3. Sokak, Kazım Karabekir Caddesi, Akçay Caddesi, Çevre Yolu, Yeni Garaj Caddesi ve Otogar istikametini izleyeceği, Meydan Taksi durak güzergahından gelen araçların ise sırasıyla, Kurşunlu Caddesi girişi ve Huzur Taksi durak güzergahı ile Menderes Bulvarı 1. sokak geçidini takip edecekleri bildirildi. 5393 sayılı kanunun 15. maddesi gereği belediyenin alması gereken harçlar kapsamında ticari plakalı araçların 2006 yılı ücret tarifesinin de belirlendiği mecliste, minibüsler için yıllık çalışma ruhsat harcı 750 YTL, minibüs devir ve temlik ücreti ise 10 bin YTL olarak belirlendi. Toplu taşıma izin belgeli özel halk otobüsler devir ve temlik ücreti 20 bin YTL olarak açıklanırken, toplu taşıma izin belgeli servis araçlarında; 24 kişiliğe kadar servis minibüsleri çalışma ruhsatı harcı 250 YTL, 24 kişilikten yukarı servis otobüsleri çalışma ruhsatı harcı 500 YTL, 24 kişiliğe kadar servis minibüsleri devir ve temlik ücretleri 2 bin YTL, 24 kişilikten yukarı servis otobüsleri devir ve temlik ücretleri 3 bin 500 YTL, servis minibüsleri güzergah izin belgesi ücreti 25 YTL, servis otobüsleri güzergah izin belgesi ücreti 60 YTL ve servis aracı tescil belgesi 10 YTL olarak açıklandı.

İlk defa toplu taşıma izin belgesi alacak servis araçları için alınacak ücretler, 24 kişiliğe kadar minibüsler için 125 YTL, 24 kişilikten yukarı otobüsler için 250 YTL olduğu bildirildi. İlk defa toplu taşıma izin belgesi alacak dolmuş ve taksiler için alınacak ücretler; dolmuşlarda 125 YTL, taksilerde 125 YTL, taksi ve dolmuş tescil belgesi 10 YTL olarak belirlendi. Ticari plaka tahsis belgesi ücretlerinde, minibüsler 120 YTL, taksiler-dolmuşlar 120 YTL, 24 kişiliğe kadar servis minibüsleri 120 YTL, 24 kişilikten yukarı servis otobüsler 240 YTL ödeyecek. Taksi ve dolmuş araçların çalışma izin harçları ise; yıllık taksi çalışma ruhsat harcı 250 YTL, yıllık dolmuş çalışma ruhsat harcı 500 YTL, taksilerde devir ve temlik ücreti 2 bin 500 YTL, dolmuşlarda devir ve temlik ücreti 5 bin YTL olarak belirlendi. Edremit Belediye sınırları içerisinde bulunan ve tahdit kapsamı dışında özel harf gurubunda tescil edilen, servis taşımacılığı yapan araçlardan alınacak güzergah izin belgesi ücretleri de, 24 kişiliğe kadar kendi personelini taşıyan fabrika servis araçları 125 YTL, 24 kişilikten yukarı kendi personelini taşıyan fabrika servis araçları 250 YTL, 24 kişiliğe kadar kendi öğrencisini taşıyan okul servis araçları 125 YTL, 24 kişilikten yukarı kendi öğrencisini taşıyan okul servis araçları 250 YTL, 24 kişiliğe kadar ücretsiz servis taşıyan servis aracı 125 YTL, 24 kişilikten yukarı ücretsiz servis taşıyan servis aracı 250 YTL, 24 kişiliğe kadar şehir içinde turist taşımacılığı yapan araçlar 125 YTL, 24 kişilikten yukarı şehir içinde turist taşımacılığı yapan araçlar 250 YTL ödeyecek.

Yılın son toplantısını gerçekleştiren meclis, tatile girdi.

Kaynak: İHA