Balıkesir Devlet Hastanesi'nden Kanser Hastaları İçin Örnek Uygulama

Balıkesir Devlet Hastanesi'nden Kanser Hastaları İçin Örnek Uygulama

Balıkesir Devlet Hastanesi bünyesinde yaklaşık dört yıl önce hizmete açılan ve son teknolojik cihazların bulunduğu onkoloji servisinde tedavi gören hastalara sunulan hizmet, Türkiye'ye örnek oluyor.

Balıkesir Devlet Hastanesi'nden Kanser Hastaları İçin Örnek Uygulama

Balıkesir Devlet Hastanesi bünyesinde yaklaşık dört yıl önce hizmete açılan ve son teknolojik cihazların bulunduğu onkoloji servisinde tedavi gören hastalara sunulan hizmet, Türkiye'ye örnek oluyor. Kemoterapi Uygulama Merkezi'nde tedavi gören hastalar, evlerinden kendilerine tahsis edilen özel araçla alınarak hastaneye getiriliyor. Hastalar, tedavilerinin ardından tekrar evlerine bırakılıyor. Ayrıca hastalara öğle yemeği de ikram ediliyor.

Balıkesir Devlet Hastanesi Başhekimi Hasan Hocaoğlu, hastanenin 1952 yılından beri Balıkesirlilere hizmet verdiği söyledi. Onkoloji servisinin 2009 yılında hizmete girdiğini aktaran Hocaoğlu, tedavi gören hasta sayısının arttığını kaydetti. Serviste hastalara yılda 6 binin üzerinde seans uygulandığını ifade eden Başhekim Hocaoğlu, "Servisimizde 700'ün üzerinde tedavi gören hastamız var. Ayrıca radyoterapi uyguladığımız bir o kadar hasta var. Hastalarımızı burada rahat ettirmek için gayret gösteriyoruz. Özellikle eve ulaşımlarında bazı hastalarımızın ciddi sıkıntıları oluyordu. Gerek binanın yapılması gerekse araç gereç alımı açısından Balıkesir Milletvekilimiz Ahmet Edip Uğur'un ciddi desteğini gördük. Ayrıca tedaviye gelen hastalarımıza öğlen yemek ikram ediyoruz. Servis aracımız, hastaları evlerinden alıp geri götürüyor. Hizmete ulaşmaları açısından elimizden geleni yapıyoruz." dedi.

1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla obezite, sigara gibi kanser yapıcı etkenlere dikkat çeken Hocaoğlu, öncelikle kanser olmamak için gerekli tedbirlerin alınması istedi. Ardından erken teşhis için gerekli eforun gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti. Vatandaşlara, kanser konusunda daha duyarlı olmalarını tavsiye etti.

Teknik olarak son derece gelişmiş bir altyapıya sahip olduklarına işaret eden Başhekim Hasan Hocaoğlu, "İlaç hazırlamalarında, negatif oda dediğimiz, ilacı etrafa yaymayan ve ilacı da kullananı da koruyan özel bir sistemimiz var. Ayrıca uygulama alanlarımız da özel koruma sistemiyle yapıldı. Radyoterapi merkezinde yüksek çözünürlüklü bir tedavi uyguluyoruz. İkinci cihaz için de hazırlıklarımız devam ediyor, yakında hastalarımızın hizmetine sunacağız. Servisimiz hizmete girmeden önce hastalarımız, tedavi için çevre illere gidiyordu. Servisimiz hizmete girince artık il dışına çıkmıyorlar, bütün tedavilerini Balıkesir'de görme imkanına kavuştular. Böyle ciddi zahmet isteyen bir hastalığın tedavisinde bu çok önemli. Ayrıca çevre illerdeki hasta yığılmasının da önüne geçtik. Burada mekan sıkıntımız var. Zamanla yeni hastanemizin hizmete girmesiyle verdiğimiz hizmet daha üst düzeye çıkacak." diye konuştu.

Radyasyon Onkoloji Uzmanı Dr. Sinan Ezirmik ise hastanede uzman personelle hizmet verildiğini kaydetti. Hastalığın tedavisi ve teşhis aşamasında son teknolojik cihazlara sahip oldukları bilgisini veren Dr. Ezirmik, "PET-CT isimli, tüm vücuttaki kanserli dokuları gösteren cihazımız bulunuyor. Bu cihaz, Türkiye'de devlet hastaneleri içinde sadece Balıkesir Devlet Hastanesi'nde bulunuyor. Donanım olarak son derece yeterliyiz. Şu anda hiçbir eksiğimiz yok. Gerek çalışan arkadaşlarımız gerekse ameliyathane ortamımız yeterli durumda." diye konuştu.

Poliklinik Sorumlusu Dr. Gülden Angın Bayır da hastaların hizmetlerden son derece memnun olduğunu belirterek, "Daha önce başka illerde tedavi gören hastalarımız var. Balıkesir Devlet Hastanesi'ndeki ortamdan çok memnun olduklarını söylüyorlar. Bu bizi çok mutlu ediyor. Biz de onlara daha iyi hizmet verebilmek için elimizden gelini yapıyoruz." dedi.

Mehmet Aslan isimli hasta da uygulamadan son derece memnun olduğunu belirterek şunları söyledi: "Üç aydan beri burada tedavi görüyorum. Servis, belirttiğimiz saatte beni evden alıyor. Gayet güzel bir uygulama, çok memnunuz. Hastaneye 15 günde bir gelip gidiyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."