Balıkesir'deki Tarihi Eser Operasyonu

Balıkesir'deki Tarihi Eser Operasyonu

Balıkesir Polisinin Tarihi Eser Kaçakçılarına Yönelik Düzenlediği, "Tapınak (K)" Operasyonunda Adli Makamlara Teslim Edilen 18 Kişiden 7'si Tutuklandı.

Balıkesir'deki Tarihi Eser Operasyonu

Balıkesir polisinin tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlediği, "TAPINAK (K)" operasyonunda adli makamlara teslim edilen 18 kişiden 7'si tutuklandı.

Balıkesir ile birlikte İstanbul, İzmir, Bursa, Çanakkale, Muğla, Aydın, Manisa ve Edirne illerinde gerçekleşen toplam 39 şüpheli hakkında yasal işlem yapılan operasyonda arlarında bir siyasi partinin ilçe başkanı ile Balıkesir Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesinin de aralarında bulunduğu 18 kişi adliyeye sevk edilmişti. Savcılıktaki ifadelerinin ardından 7 kişi serbest bırakılırken, 11 kişi de tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi makkemede dosyaları incelenen şüphelilerden suç örgütünün lideri olduğu belirtilen Hakan Ş. ile bir siyasi partinin ilçe basşkanı olan Yıldırım A., Selçuk K., Mehmet B., Fethi Ç., Hayrettin Ü. ve Bodrum'da ünlü bir diskonun sahibi olduğu belirtilen Ahmet P. isimli 7 şüpheli tutuklanarak Balıkesir Cezaevine gönderildi. Öğretim üyesi Kahraman B. ile Erol A.,Eyüp Bülent D. ve Bülent Ş. isimli 4 şüpheli ise 'denetimli serbestliğe' göre tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bu şahısların ikamet ettikleri yerdeki en yakın polis merkezine her gün uğrayıp imza atacakları izinsiz yer değişikliği yapamayacakları belirtildi.

Balıkesir Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesinin gerçekleştirdiği "TAPINAK (K)" isimli operasyonla ilgili soruşturmanın devam ettiği, kaçan 9 kişinin daha arandığı, yakalanmalarına çalışıldığı bildirildi.

(YU) 27.06.2008 22:10 TSİ

Kaynak: İHA