Balıkesir'de "Oryantırıng" Semineri - Haberler
Haberi Paylaş

Balıkesir'de "Oryantırıng" Semineri

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Balıkesir'de

Balıkesir'in Bigadiç İlçesi'nde, Doğa Sporu Olan Oryantiring'in Gelişimiyle İlgili İzci Liderlerine Seminer Verildi.

Balıkesir'in Bigadiç İlçesi'nde, doğa sporu olan Oryantiring'in gelişimiyle ilgili izci liderlerine seminer verildi.

Oryantiring Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanı Koray Dever ile kurul üyelerinin eğitimci olarak katıldığı seminer, oldukça ilgi gördü. Bigadiç İlçesi'nde ilk defa düzenlenen Dört Eylül İlköğretim Okulu'ndaki seminere kursiyer olarak katılan Bigadiç ve Sındırgı İlçeleri'nin İzci Kurulu üyeleri ve izci liderleri, doğa sporu oryantiring hakkında merak ettikleri tüm bilgileri öğrenme fırsatı buldu. Bigadiç İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü ve izci lideri Ömer Işıkoğlu, Bigadiç'te oryantiring yarışmaları düzenlemek için çalıştıklarını, seminerin bu bakımdan da çok yararlı olduğunu kaydetti.

ORYANTIRING NEDİR?

Oryantiring (Koşarak Yürüyerek Hedef Bulma), her türlü arazide yapılabilen, katılımcıların kontrol noktalarını harita ve pusula yardımı ile en kısa zamanda ziyaret etmeye çalıştığı bir doğa sporudur. Kısaca bedensel ve zihinsel çalışmanın birlikte ifadesi olan oryantiring; sadece düz bir koşu değil, aynı zamanda kontrol noktaları aranırken zamanın nasıl geçtiği anlaşılmayan bir oyun. Bir doğa sporu olarak yediden yetmişe kadar her kesime hitap eden oryantiring ayrıca, bütün ailenin birlikte yapabileceği bir aile sporudur. Oryantiringi benzerlerinden ayıran en önemli unsur, koşarken takip edilecek bir liderin veya işaretlenmiş bir parkurun olmaması. Bulunulan yerden gidilecek yere ulaşmak için her sporcuya göre değişen sonsuz sayıda farklı seçenek bulunmaktadır. Sporcuların hem kendi özelliklerini, hem diğer sporcuları, hem de içinde bulundukları arazinin özelliklerini dikkate alarak en doğru kararı en kısa süre içinde vermeleri, bir başka ifade ile atletik kapasitelerine ek olarak mutlaka zihin yeteneklerini kullanmaları gerekiyor. Oryantiringin bu özelliği, yarışmacılar arasındaki fiziksel özellik farkını ortadan kaldırmakta, yarışmanın başında neredeyse tüm sporcuları eşit hale getirmektedir.

(YU-KÇ-OK-Y)

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title