Balıkesir'de Mülteci Operasyonu

Balıkesir'de Mülteci Operasyonu

Balıkesir'de Jandarmanın Düzenlediği Operasyonda, Yurda Kaçak Yollardan Giren ve Yunanistan'ın Midilli Adası'na Geçmek İstedikleri Anlaşılan 221'i Yabancı Uyruklu 240 Kişi Yakalanarak Gözaltına Alındı.

Balıkesir'de Mülteci Operasyonu

Balıkesir'de jandarmanın düzenlediği operasyonda, yurda kaçak yollardan giren ve Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek istedikleri anlaşılan 221'i yabancı uyruklu 240 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, İzmir'den otobüslerle Balıkesir üzerinden Yunanistan'a kaçacakları bildirilen mültecilerin şehre doğru hareket halinde olduğu şeklinde gelen istihbaratı değerlendirdi. Çok sayıda ekip, İzmir yolu üzerindeki Bigadiç Kavşağı'nda önlem aldı. Yapılan kontrollerde durumundan şüphelenilen konvoy halindeki 4 otobüs durduruldu. Yapılan kontrolde, araçlardaki şahısların hepsinin yabancı uyruklu mülteci oldukları anlaşıldı. İl Merkez Jandarma

Komutanlığı ekiplerinin gözaltına aldığı kaçak göçmenlerin, Yenimahalle Karakolu'na götürülerek ifadeleri alındı. Operasyonun devamında İzmir İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler de aynı konvoyla bağlantılı olduğu tespit edilen ve takibe aldıkları 2 otobüs mülteciyi kendi sınırları içinde yakaladı. Daha sonra Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı'na teslim edilen bu mültecilerle birlikte, 161 Filistin, 60 Irak uyruklu olmak üzere 221 mülteci ile 13 Türk ve 6 organizatörün de aralarında bulunduğu toplam 240

kişi hakkında yasal işlem başlatıldı. Otobüsler İl Jandarma Komutanlığı parkına çekilirken, kimlik ve uyruk tespikleri yapılarak birbirlerinden ayrılan mülteciler Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'ne teslim edildi.

Mültecilerin emniyetteki sınırdışı edilme işlemlerinin sürdüğü, organizatörlerin adli makamlara sevk edileceği, olayla alakalı savcılık tarafından başlatılan soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

(YU-OK-Y)

Kaynak: İHA