Balıkesir'de Memurlara Stres Yönetimi ve Öfke Kontrolu Anlatıldı

Balıkesir'de Memurlara Stres Yönetimi ve Öfke Kontrolu Anlatıldı

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, vatandaşların memnuniyetini arttırmak için memurlara 15 alanda eğitim verdileceğini söyledi.

Balıkesir'de Memurlara Stres Yönetimi ve Öfke Kontrolu Anlatıldı

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, vatandaşların memnuniyetini arttırmak için memurlara 15 alanda eğitim verdileceğini söyledi. Bu kapsamda "Kamuda Stres Yönetimi ve Öfke Kontrolu" adlı bir seminer düzenlendiğini belirten Turhan, "İnsanlarımızın en büyük sıkıntısı stres. Her alanda, her yaşta insanlar strese çok çabuk giriyor. Yürüttüğümüz kamu hizmetlerimizin kalitesi de belirlediğimiz vizyonun gerçekleşmesinde önem arzetmektedir." dedi.

Valilik İl Kalite Koordinasyon Merkezi tarafından Mustafa Necatibey Toplantı Salonu'nda düzenlenen seminere Vali Turhan, vali yardımcıları, valiliğe bağlı kurum yöneticileri ve kurum kalite temsilcileri katıldı. Turhan, burada yaptığı konuşmada öfke kontrolu ve stres yönetiminin hayati önem taşıdığını ifade etti. Öfke kontrolunun sadece kamu açısından değil, insan olarak da önemine işaret ederek, "Kamu görevlileri, özel yaşamları yanında amirleri, memur arkadaşları ve vatandaşların da neden olduğu stresle karşılaşabiliyor. Stresin kontrolu, şahsın kendisi açısından olduğu gibi kamu hizmeti alan vatandaşlarımız açısından da büyük önem taşımaktadır. Özellikle çalıştığımız personelimizle yakın ilişki kurup yönetimle ilgili görüşlerini almalı, kurumumuzda düşündüğümüz hedefleri benimsetmeliyiz." şeklinde konuştu.

Vali Turhan, 20 kuruma 15 alanda eğitimler verileceğini kaydederek, "Bu projeyi hayat boyu devam ettireceğiz. Vatandaşın memnuniyetini sağlayarak sürdüreceğiz. Hiçbir kurumumuzda ciddi bir sıkıntı yok. Bu kapsamda fedakarlık yapan arkadaşlarımızı başarı belgesiyle ödüllendirmeliyiz. Kurumlarımızdaki başarılı memurları lütfen bizlere bildiriniz. Çalışanla çalışmayanı ayırmak gerekir. 2023 vizyonunda Balıkesir lokomotif bir il olacak. Performans değerlendirmesinde, eğitimde ciddi bir çalışma yapacağız. Türkiye'ye örnek olacağız. Başarısızlığa tahammülümüz yok." dedi.

Semineri veren Psikomed Özel Sağlık Eğitim Danışmanlık Müdürü Dr. Sedat İrgil ise günümüzün en önemli problemleri arasında yer alan stresin, çalışma yaşamına etkisi ve sonuçlarıyla üzerinde durulması gereken bir konu olduğuna dikkat çekti. Dr. İrgil, "Bilgi çağına geçişin hızlanması, üretim ve müşteri ilişkilerinde yaşanan rekabetin etkin hale gelmesi, nitelikli işgücüne talebin artması, yenilik ve değişimin her alandaki sistemlerin yapı ve yönetim biçimlerini etkilemesi gibi faktörler iş yaşamını derinden etkilemekte, iş stresiyle çoğu zaman karşı karşıya gelinmesine neden olmaktadır." diye konuştu.