Balıkesir'de Korkutan Yangın

Balıkesir'de Korkutan Yangın

Balıkesir'de, Kentin En Önemli Ormanlık Alanlarından Biri Olan Piknik ve Mesire Yeri Değirmen Boğazı, Büyük Bir Facia Atlattı. Değirmen Boğazı'nın Yanında Bulunan Ekili Arazide Çıkan Yangın Şiddetli Rüzgarın da Etkisiyle Ormanı Tehdit Ederken, İtfaiye Ekiplerinin Zamanında Müdahalesi Yangının Büyümesini Önledi.

Balıkesir'de Korkutan Yangın

Balıkesir'de, kentin en önemli ormanlık alanlarından biri olan piknik ve mesire yeri Değirmen Boğazı, büyük bir facia atlattı. Değirmen Boğazı'nın yanında bulunan ekili arazide çıkan yangın şiddetli rüzgarın da etkisiyle ormanı tehdit ederken, itfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesi yangının büyümesini önledi.

Edinilen bilgiye göre, Balıkesir-Bursa Karayolunun 11. kilometresinde bulunan Değirmen Boğazı yakınlarındaki olay saat 17.00 sıralarında gerçekleşti. Değirmen Boğazı'nın arka kısmındaki ekili arazide başlayan yangın rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yangın ihbarı üzerine harekete geçen Balıkesir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri, ilk müdahaleyi yaparken, Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı arazözler de hemen bölgeye sevk edildi. Alevlerin Değirmen Boğazı'ndaki ormanı tehdit altına alması üzerine bölgede piknik yapıp, dinlenmeye gelen çok sayıda vatandaş görevlilerce dışarıya çıkarılarak boğaz tahliye edildi. Balıkesir İtfaiye Müdürü Fikret Tezcan, ilk müdahaleyi 5 araçla yaptıkları yangında yaklaşık 5 hektar ekili arazinin yandığını, erken müdahale sayesinde ormana sıçramasını engelledikleri halde, Değirmen Boğazı'ndaki birkaç ağacın yandığını söyledi. Kepsut ilçesinden gelen orman işçileri de söndürme çalışmalarına katıldı. Balıkesir Belediyesi İtfaiye Müdürü Fikret Tezcan "Yangın, Değirmen Boğazı'nın arka tarafındaki buğday ekili alandan başlamış. Şimdi tamamen kontrol altına alındı, Değirmen Boğazı'na girmeden durduruldu. Sadece üç beş tane ağaç yandı. Burası bozuk makilik alan, tarlalar, anızlar var. Boğazda korkulacak bir durum yok. Henüz bir tespit yapamadık, ama, 4-5 hektarlık alan yandı" dedi.

SEBEP ANIZ ATEŞİ Balıkesir Vali Yardımcısı Kadim Doğan ve Orman Bölge Müdürü Recep Ateş'de olay yerine gelerek yangınla ilgili bilgi aldı. Recep Ateş, yangının anız yakımı ile başladığını belirtti. Ateş "Anızla başladı. Ot yangını olarak devam etti. Ormana girdiği sırada Değirmen Boğazı'nı kurtardık. Balıkesirlilerin kurtardığımız için rahat olmalarını istiyoruz" dedi.

Değirmen Boğazı Mevkii'nde çıkan yangında soğutma çalışmalarının devam ettiği, olası bir yangına karşı tedbirlerin maksimum seviyeye çıkarıldığı, ayrıca, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

(BD-YU-) 02.07.2008 21:23 TSİ

Kaynak: İHA