Balıkesir'de, "Hepimiz Türk'üz, Hepimiz Mehmet'iz" Mitingi

Balıkesir'de, "Hepimiz Türk'üz, Hepimiz Mehmet'iz" Mitingi

Balıkesir'in Edremit İlçesi'ndeki Türkiye Kamu-sen Balıkesir 2 Nolu Şubesi, Hrant Dink'in Öldürülüşü ve Cenaze Töreninde Yaşanan Bayrak Tartışmasını Kınayarak, "Hepimiz Türk'üz, Hepimiz Mehmet'iz" Mitingi Düzenledi.

Balıkesir'de,
04.02.2007 17:05 | Son Güncelleme: 04.02.2007 17:05

Balıkesir'in Edremit İlçesi'ndeki Türkiye Kamu-Sen Balıkesir 2 Nolu Şubesi, Hrant Dink'in öldürülüşü ve cenaze töreninde yaşanan bayrak tartışmasını kınayarak, "Hepimiz Türk'üz, Hepimiz Mehmet'iz" mitingi düzenledi.

Edremit Yılmaz Akpınar Bulvarı'ndan Şehit Hamdi Bey Meydanı'na sloganlar atarak yürüyen yaklaşık 3 bin kişi, "Şehitler ölmez vatan bölünmez. Ne mutlu Türküm diyene. Hepimiz Türk'üz, Hepimiz Mehmet'iz" diye bağırdı. Kortejin başını çeken ve üzerlerindeki Türk bayrakları ile ay yıldızlı balonlarıyla yürüyen 3 minik, mitingin ilgi odağı oldu. Bayanların çoğunlukta olduğu mitinge Kadıköy Belde Belediye Başkanı Sezgin İnan, Kamu-Sen Balıkesir İl Temsilcisi Hüseyin Yurdakul, MHP Edremit İlçe Başkanı Ahmet Güzel, AK Parti Edremlit İlçe Başkanı Özkan Kostak, Kamu-Sen Balıkesir 2 Nolu Şube Başkanı Mahmut Çabuk, MHP Balıkesir ve Edremit ilçe yönetimi, Ülkü Ocakları temsilcileri, oda başkanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından kürsüye gelerek konuşan Kamu-Sen Balıkesir 2 Nolu Şube Başkanı Mahmut Çabuk, aynı düşünceleri paylaşmasalar da Hrant Dink'in menfur bir şekilde öldürülmesini kınadıklarını söyledi. Dink'in, soyu, dini, dili ne olursa olsun bir vatandaş olduğunu söyleyen Çabuk, "Ey gafiller, ey vatan hainleri, aziz Türk milleti bundan sonra esaret altında yaşamayacaktır. Dink'in öldürülmesinden sonra ortaya çıkanlar olaylarla Türk milletini, Türk milliyetçilerini Atatürkçü düşünceye sahip olanları suçlu olarak gösterip, Türkiye'de gündemi kasıtlı olarak değiştirilmektedir. Hepimiz Ermeni'yiz ne demektir? Türk milletine ihanet edenler aydın, alim oluyor. Evlerimize, işyerlerimize, arabalarımıza Türk bayrağı asalım. Ne mutlu Türk'üm diyene" dedi.

Konuşma aralarında şiirlerin okunduğu mitingde kürsüye gelen Kamu-Sen Balıkesir İl Temsilcisi ve Orman Mühendisi Hüseyin Yurdakul, Hrant Dink'e hakkını helal etmediğini söyleyerek katılımcılardan büyük alkış aldı. Basında bir kısım medyanın hala Hrant Dink'in haberlerini yayınladığını söyleyerek buna karşı çıkan Yurdakul, "Ben Hrant Dink'e hakkımı helal etmiyorum. Ne hikmetse ölünün arkasından konuşulmaz diyorlar, ben ölünün arkasından konuşuyorum. 1980 öncesince adı Hrant değil, bir takım bölücü örgütlerde adı Fırat olan, bu ülkenin öz evlatlarına kurşun çıkan, 90 sonrasının eli kalem tutan Hrant Dink'e hakkımızı helal etmiyoruz. Biz Ermeni düşmanı değiliz ama Ermeni ile Asala'yı, Kürt ile PKK'yı birbirinden çok iyi ayırt ederiz. Hrant Dink ne dedi, 'Türk'ten boşalacak olan zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni'nin Ermenistan'la kuracağı asil damarda mevcuttur'. Ya bu düpedüz hakaret değil mi? Biz Atatürk'ün çocuklarıyız. Bir partinin milletvekili, Hrant Dink'in tabutuna bayrak saralım. O bayrak sana kefen olur. Yazıklar olsun sana. Gelin bu oyunları bozalım. Üç kuruşluk dünya menfaatlerini düşünerek doğruları ortaya çıkartmaktan çekinmeyelim. Bugün Kürt devleti kuruldu mu kurulmadı mı? Barzani, bugün 'Türkiye saldırırsa biz de karşılık veririz' diyor. Seni arkasına sığındığın Amerikan uşakları kurtaramaz Barzani efendi. Petrol Diyarbakır'da ve orasının Belediye Başkanı, ben PKK'nın arkasındayım demiyor mu? Bu ne biçim ayvazlık? Türkiye işgal edilseydi ancak böyle yönetilmez miydi? Sıcak evlerinden buraya gelmeyenleri kınıyorum. Herkes haddini bilsin, TÜSİAD da haddini bilsin. Burası Türkiye, bu milletin adı da Türk milleti. Ermeni isen Ermeniliğini, Yahudi isen Yahudiliğini, Hristiyan isen Hristiyanlığını bil ama bu millet Türk'tür, yüzde 99'u da Müslümandır, buna da saygılı ol. Hrant efendi, 'Sizlerle İstiklal Marşı'nı söylüyorum ama son zamanlarda bir yere gelince ben söylemiyorum' diyor. Orası da 'kahraman ırkıma bir gül' kısmı. O kısmını söylemiyormuş" diye konuştu.

Geniş güvenlik önlemleri alınan miting Yurdakul'un konuşmasının ardından olaysız bir şekilde sona erdi.

(SŞ-SN-SN-Y)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title