Balıkesir'de Bayram Hazırlıkları

Balıkesir'de Bayram Hazırlıkları

Balıkesir Belediyesi, Kurban Bayramı Öncesi ve Bayram Süresince Uygulanacak Bir Dizi Tedbir Aldı.

Balıkesir'de Bayram Hazırlıkları

Balıkesir Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi ve bayram süresince uygulanacak bir dizi tedbir aldı.

Belediyeden yapılan açıklamada, bayram öncesi vatandaşların bayram alışverişlerini daha rahat yapmalarını sağlamak amacı ile çarşı bölgesindeki tüm yolların motorlu araç trafiğine kapatılacağı duyuruldu. Buna göre, Anafartalar, Kızılay ve Salih Tozan caddeleri ile Paşasaray sokaktan Gazi Bulvarı ve Edremit Yolu (Deve Loncası'na kadar), Turan Caddesi, Yeni Çarşı ile çevrili bölge içinde kalan yollardan hiçbirine, 18 ve 19 Aralık günlerinde, saat 19.00 ila 24.00 arasında motorlu araçlar giremeyecek.

Uygulamanın ilk defa geçen Ramazan Bayramı öncesinde başlatıldığını ve yararlı olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Sabri Uğur, "Bu iki gece için çarşıda, Balıkesir Ticaret Odası tarafından sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetler yapılacak. Bayram alışverişleri için çarşıya gelecek olan vatandaşlar, rahat bir alışveriş ortamının yanısıra, eğlenceli bir ortam bulacaklar" dedi.

Bu arada, Balıkesir Ticaret Odası'nın sponsorluğunda salı ve çarşamba akşamları Yeşilli Caddesi'nde kurulacak açıkhava sahnesinde, çeşitli müzik gruplarının program yapacağı, vatandaşlara ücretsiz boza ve pamuk helva ikramları, müzik konserleri gibi eğlenceli faaliyetlerle çarşının renklendirileceği kaydedildi.

Balıkesir Belediyesi, Kurban Bayramı'nda vatandaşların rahat ve huzurunu temin etmek amacı ile bayrama özel uygulamalar yapıyor. Başta zabıta olmak üzere, vatandaşların sorun yaşamamaları için bayram öncesinde kontrol ve denetimlerini sıklaştıran belediyenin ilgili birimleri, bayram günlerinde de nöbetçi ekiplerle aralıksız hizmet verecek. Bayram süresince yaşanabilecek sorunlarla ilgili olarak vatandaşların, "Alo-153 Zabıta" ve "243 04 00" nolu telefonları arayıp şikayet ve taleplerini iletebilecekleri

belirtildi. Kanalizasyon ve su arızaları için ise "Alo 185" telefonunun aranması istendi.

ÜCRETSİZ KESİM HİZMETİ

Bundan başka, belediyenin, şehrin 5 ayrı noktasında, veteriner kontrolünde ücretsiz olarak küçükbaş kurban kesim hizmeti vereceği bildirildi. Ücretsiz küçükbaş kurban kesimi yapılacak semtler ve yerler, Paşaalanı Mahallesi (Karizma yanı Kapalı Pazar yeri), Salı Pazarı Balık Hali, Adnan Menderes (Kapalı Pazar yeri), Bahçelievler Mahallesi (Kapalı Pazar yeri) ve Gümüşçeşme Mahallesi (Muhtarlık önü) olarak açıklandı.

HALK OTOBÜSLERİ ÜCRETSİZ

Bayramda şehiriçi halk otobüslerine ücretsiz binilecek. Belediye Başkanlığı'ndan verilen bilgiye göre, Kurban Bayramı süresince şehir içindeki yolcu otobüsleri ücretsiz yolcu taşıyacak. Belediye denetimli halk otobüslerinde de tüm hatlarda ilk 3 gün boyunca yolculardan ücret alılmayacak.

(YU-YU-OK-Y)

Kaynak: İHA