Balıkesir'de 28 Yetiştiriciye 39 Damızlık Saanen Tekesi Dağıtıldı

Balıkesir'de 28 Yetiştiriciye 39 Damızlık Saanen Tekesi Dağıtıldı

Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, "Hayvancılığın Geliştirilmesi" projesi kapsamında 28 yetiştiriciye 39 adet damızlık saanen tekesi dağıttı.

Balıkesir'de 28 Yetiştiriciye 39 Damızlık Saanen Tekesi Dağıtıldı

Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, "Hayvancılığın Geliştirilmesi" projesi kapsamında 28 yetiştiriciye 39 adet damızlık saanen tekesi dağıttı. İl Müdürü Abdülkadir Aslan, amacın yüksek verimli saanen ırkı sürüler oluşturmak olduğunu söyledi.

Balıkesir'de hazırlanan proje kapsamında hayvan yetiştiricilerine saanen tekesi dağıtılması için tören düzenlendi. Belediye Hayvan Pazarı'ndaki törene Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aslan, Müdür Yardımcısı Kemal Yalçın, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Esin Özcan ile yetiştiriciler katıldı. Aslan, Hayvancılığın Geliştirilmesi projesinin 2009 yılında başlayadığını söyledi. Bu kapsamda üç yıl içinde 82 yetiştiriciye toplam 115, 2012 yılında ise 28 yetiştiriciye 39 baş damızlık teke dağıtılğını kaydetti. Tekelerin hibe olduğunu belirten Aslan, finansmanının ise bakanlığın genel bütçesinden karşılandığını vurguladı. 2012 yılındaki projenin maliyetinin toplam 34 bin lira olduğu bilgisini verdi.