Balıkesir'de 2008'in İlk Huzur Operasyonu

Balıkesir'de 2008'in İlk Huzur Operasyonu

Balıkesir'de, 2008 Yılının İlk Huzur Operasyonu Gerçekleştirildi. Emniyet Müdürlüğü'nün İl Genelinde Eş Zamanlı Olarak Yaptığı Genel Uygulama ve Denetimlerin Sonucunda Çeşitli Suçlardan Arandığı Bildirilen Toplam 8 Kişi Yakalanırken, Kusurlu Görülen 24 Araç İse Trafikten Men Edildi.

Balıkesir'de 2008'in İlk Huzur Operasyonu

Balıkesir'de, 2008 yılının ilk huzur operasyonu gerçekleştirildi. Emniyet Müdürlüğü'nün il genelinde eş zamanlı olarak yaptığı genel uygulama ve denetimlerin sonucunda çeşitli suçlardan arandığı bildirilen toplam 8 kişi yakalanırken, kusurlu görülen 24 araç ise trafikten men edildi.

Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Balıkesir'de huzur ve güven ortamının devamı amacıyla il merkezi ve ilçelerde polis sorumluluk bölgelerinde eş zamanlı olarak gerçekleşen ve 7 saat süren, "Huzur 2008-01" adı verilen operasyonlarda, umuma açık içkili yerlerde, umuma açık istirahat eğlence yerlerinde, kavşaklarda araç ve şahıslar üzerinde genel uygulama ve denetimler yapıldı. Toplam 880 amir ve memurun katıldığı uygulamalarda, il merkezinde ve ilçelerde durumları şüpheli görülen bin 971 kişinin kimlik sorgusu yapıldı. Bunlardan arandığı tespit edilen il merkezinde 3, Gönen'de 3, Marmara'da 1 ve Susurluk'ta 1 kişi olmak üzere toplam 8 şahsın yakalanarak gözaltına alındığı bildirildi. Bundan başka, 6136 Sayılı Kanun kapsamına giren Edremit'te 1 adet 9 mm. çaplı ruhsatsız tabanca, 4 adet dolu fişek, Burhaniye'de kurusıkı tabancadan bozma 9 mm. çaplı ruhsatsız tabanca ile 5 adet dolu fişek ele geçirildi. Erdek'te kurusıkı tabancayı üzerinde taşıyan 1 şahsa işlem yapılırken, umuma açık yerlerde ve dernek lokallerinde yapılan kontrol ve denetimlerde ise yasalara aykırı hareket eden Erdek (2), Manyas (2), Sındırgı (1), Bandırma (1), Kepsut (1) ve Edremit (1) ilçelerindeki toplam 8 işyeri hakkında tutanak tanzim edildi.

HOROZ DÖVÜŞÜNE POLİS BASKINI İl merkezi ile Burhaniye ve Savaştepe ilçesinde maksat dışı bıçak taşıyan toplam 4 şahsa, Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapılıp 125'er YTL idari para cezası uygulandığı bildirildi. Öte yandan, Edremit ilçesindeki uygulama ve denetimlerde horoz dövüşü yapılan yerde operasyon düzenleyen polisler horoz dövüştüren 1 şahsa Kabahatler Kanunu'nun 32.maddesinde yer alan hükümlerine göre 125 YTL. idari para cezası kesti. Sındırgı ilçesindeyse gürültü yapan 1 şahsa Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapılıp 62 YTL., il merkezindeki uygulama esnasında üzerinde kimliği bulunmayan 1 şahsa da Kabahatler Kanunu'nun 40. maddesindeki hükümlere göre 62 YTL idari para cezası tatbik edildiği belirtildi. Trafik denetimi ve kontrollerinde ise, 7 saatlik uygulama sırasında bin 156 araçtan, eksiklikleri görülen 24 aracın trafikten men edildiği; 11 araç sürücüsüne ehliyetsizlikten, 5 araç sürücüsü hakkında alkollü araç kullanmaktan işlem yapıldığı, 88 araç sürücüsüne de 9 bin 289 YTL. para cezası tatbik edildiği bildirildi.

(YU-) 04.03.2008 20:47 TSİ

Kaynak: İHA