Balıkesir'de 1 Mayıs Kutlamaları

Balıkesir'de 1 Mayıs Kutlamaları

Balıkesir'de 1 Mayıs İşçi Bayramı, Türk-iş ve Disk'in Organize Ettiği Mitingle Kutlandı. Yaklaşık 3 Bin Kişinin Katıldığı Kutlamalarda İşçilere Karanfil Dağıtılarak, Gökyüzüne Güvercinler Uçuruldu. Bir Grup İse, İstiklal Marşı Okunduğu Sırada Saygısızlıkta Bulundu.

Balıkesir'de 1 Mayıs Kutlamaları

Balıkesir'de 1 Mayıs İşçi Bayramı, Türk-İş ve DİSK'in organize ettiği mitingle kutlandı. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı kutlamalarda işçilere karanfil dağıtılarak, gökyüzüne güvercinler uçuruldu. Bir grup ise, İstiklal Marşı okunduğu sırada saygısızlıkta bulundu.

İstanbul'da sabah erkenden başlayan olaylı 1 Mayıs kutlamaları tüm bölgelerde güvenlik tedbirlerinin artmasına yol açtı. Balıkesir'in Susurluk ilçesindeki kutlamalara, Türk-İş İl Temsilcisi Hüseyin Akyüz, Türk-İş'e bağlı sendikalar, Tek Gıda-İş Ege Bölge Başkanı Gürsel Köse, DİSK, KESK ve bağlı sendikalar ile CHP, EMEP, ÖDP, Yörsan'dan çıkarılan işçiler ile ailelerinden oluşan yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Susurluk Belediye Başkanı İsmail Güneş'in de destek verdiği etkinlik, saat 18.00'den sonra başladı.

Susurluk Belediye Mezarlığı önünde toplanmalarına izin verilen sendika üyeleri, saatler süren bekleyişin ardından Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında kortejin önünde davul-zurna ekibi durmaksızın çalarak işçileri coşturdu. Tek tek aranarak içeriye alınan sendika üyeleri ile polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

"Yörsan işçisi yalnız değildir" sloganıyla 148 gündür direniş halinde bulunan işçilere destek olan sendika üyeleri, şarkılar eşliğinde eğlendi. Miting sırasında platformdaki tertip komitesi tarafından alandaki işçilere karanfil atıldı, ardından barışın simgesi olarak çok sayıda güvercin havaya bırakıldı. Polis ve jandarmanın sıkı güvenlik tedbirleri aldığı kutlamalar, yaklaşık 3 saat sürdü. Balıkesir Üniversitesi'nden bazı öğrenciler ve EMEP üyesi bir grubun ise İstiklal Marşı'nın okunması sırasında kendi aralarında sigara yakıp sohbet etmesi dikkat çekti.

Balıkesir Emniyet Müdürü Coşkun Hayal'in de takip ettiği miting, alana konuşlanan polise ait kapalı devre canlı yayın sisteminden saniye saniye takip edildi.

(YU-CC-CC-Y)

Kaynak: İHA