Balıkesir: Baü Senatosu'ndan Fransa'ya Kınama

Balıkesir: Baü Senatosu'ndan Fransa'ya Kınama

Balıkesir Üniversitesi (Baü) Senatosu, Fransa Parlamentosu'nun Kabul Ettiği Yasadan Dolayı Bugün Olağanüstü Toplanarak, Fransa'yı Kınama Kararı Aldı.

Balıkesir: Baü Senatosu'ndan Fransa'ya Kınama

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Senatosu, Fransa Parlamentosu'nun kabul ettiği yasadan dolayı bugün olağanüstü toplanarak, Fransa'yı kınama kararı aldı.

Rektör Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu başkanlığında toplanan BAÜ Senatosu'nun oy birliğiyle aldığı kınama kararında, Fransa Parlamentosu'nun 12 Ekim 2006 tarihindeki toplantısında, sözde Ermeni soykırımına karşı çıkmanın suç olduğunu kabul eden yasanın çıkarılması ya da bu yönde yapılan bütün faaliyetlerin Türk ve dünya kamuoyu tarafından ibretle izlendiği belirtildi. 1915 Ermeni Tehciri'nin soykırım bahanesiyle seçilerek Türk milletinin mahkum edilmeye çalışıldığı, bunun kasıtlı ve çıkar hesabına dayanan siyasi bir oyunun Fransa tarafından sergilendiğinin açıkça ortaya konulmuş olduğuna dikkat çekildi. Fransa'nın ağır bir dille eleştirildiği BAÜ Senato kararında şu görüşlere yer verildi:

"Var olduğu iddia edilen olayın geçtiği tarihte, soykırım terimi dahi hiçbir yerde kullanılmazken benzer pek çok tarihi olayın içinden 1915 Ermeni Tehciri'nin, soykırım bahanesiyle seçilerek Türk milletinin mahkum edilmeye çalışılması kasıtlı ve çıkar hesabına dayanan siyasi bir oyunun Fransa tarafından sergilendiğini açıkça ortaya koymaktadır. İnsan hakları ve fikir özgürlüğünün öncülüğünü yaptığını sanan Fransa'da, evrensel değerleri adeta inkar edercesine alınan bu karar her şeyden önce bilim ahlakına ve siyasi etiğe aykırıdır. Olay tamamen tarihi boyutuyla, tarihçiler tarafından ele alınıp değerlendirilecek iken, Fransa tarafından siyasi çıkarlara konu edilmesi, uluslararası ilişkilerde telafisi zor sonuçlar ortaya çıkaracak ve sebepsiz yere taraflar arasında gerilimi tırmandıracaktır. Tarihi gerçeklerden ve hukuki temellerden yoksun olarak hazırlanan bu yasayı ve Fransa'yı şiddetle kınıyoruz."

Kaynak: İHA