Balıkesir: Baü'nün Yeni Rektörü Şerif Saylan

Balıkesir: Baü'nün Yeni Rektörü Şerif Saylan

Balıkesir Üniversitesi (Baü) Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Şerif Saylan'ın Atandığı Bildirildi. Balıkesir'de, 10 Ekim 2006 Tarihinde Yapılan Seçimlerde Üniversitenin Akademik Personeli Tarafından Birinci Seçilen Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper'in Cumhurbaşkanı Tarafından Değerlendirilmemesi Sürpriz Olarak Değerlendirildi.

Balıkesir: Baü'nün Yeni Rektörü Şerif Saylan

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Şerif Saylan'ın atandığı bildirildi. Balıkesir'de, 10 Ekim 2006 tarihinde yapılan seçimlerde üniversitenin akademik personeli tarafından birinci seçilen Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper'in Cumhurbaşkanı tarafından değerlendirilmemesi sürpriz olarak değerlendirildi.

Üniversitede uzun yıllar görev yapan Prof. Dr. Şerif Saylan, bir dönem BAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu'nun ekibinde de yer aldı. 10 Ekim 2006 tarihinde yapılan seçimlerden önce Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı'nda (BAÇEV) düzenlediği basın toplantısıyla adaylığını açıklayan Prof. Dr. Şerif Saylan, rektörlerin bir dönemliğine seçilmesi gerektiğini belirterek, kendisinin de 4 yılın sonunda bu görevi devretmek üzere aday olduğunu, seçildiği takdirde tüm akademik kesimleri yönetime katarak üniversiteyi bulunduğu yerden daha ileri seviyeye çıkaracağını belirtmişti. Saylan, üniversitelerin iki önemli misyonu bulunduğunu, bunların bilimsel çalışma ve eğitim-öğretim olduğunu bildirerek, kendisinin de ekibiyle beraber bu yönde yoğunlaşacağını ifade etmişti.

Saylan, Bigadiç yolu üzerinde, Çağış Yerleşkesi'ndeki üniversite kampusuna ait mücavir alanın belirlenerek belediyeyle yapılacak ortak çalışma neticesinde derhal imarının yapılması gerektiğini, aksi durumun ileride ciddi sıkıntılara yol açabileceğine dikkat çekerken, BAÜ Tıp Fakültesi'nin de atıl haldeki Seka'ya kurulmasından yana olduğunu, göreve geldikleri takdirde bu yönde çabalayacaklarını bildirmişti.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in BAÜ Rektörlüğü'ne yaptığı atamaya ilk tepki üniversitedeki seçimde sandıktan birinci çıkan Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper'in eşi Cenk Tunçsiper'den geldi. Kararın haksız ve yanlı olduğunu söyleyen Tunçsiper, "Demokratik olarak sandıkta, YÖK'te ve bilimde kazanan cumhuriyet kadını, hakim cumhurbaşkanına yenildi" diyerek tepkisini ifade etti.

Hala Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu'nun yürüttüğü BAÜ Rektörlüğü'nde şimdi devir-teslim için geri sayım başladı.

Kaynak: İHA