Balıkesir: Balıkesir'de, "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi" Vakası Görülmesi

Balıkesir: Balıkesir'de, "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi" Vakası Görülmesi

Balıkesir: Balıkesir'de, 'Kırım Kongo Kanamalı Ateşi' Vakası Görülmesi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Balıkesir'de, 'Kırım Kongo Kanamalı Ateşi' virüsünün tespit edildiği 1 kişi, ölümcül mikroptan kurtulamayarak hayatını kaybetti. Yaklaşık 2 ay önce yüksek ateş, öksürük ve akciğer problemi ile hastaneye giden vatandaş, 1 hafta süren tedavisinin sonunda üniversite hastanesine sevk edildiği sırada hayatını kaybetti.

Balıkesir'de, 'Kırım Kongo Kanamalı Ateşi' virüsünün tespit edildiği 1 kişi, ölümcül mikroptan kurtulamayarak hayatını kaybetti. Yaklaşık 2 ay önce yüksek ateş, öksürük ve akciğer problemi ile hastaneye giden vatandaş, 1 hafta süren tedavisinin sonunda üniversite hastanesine sevk edildiği sırada hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, DSİ Balıkesir Bölge Müdürlüğü'nde greyder operatörü olarak çalışan H.D. (Hüseyin Dayan) isimli 2 çocuk babası, bundan yaklaşık 2 ay önce rahatsızlanarak hastaneye gitti. Balıkesir Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde muayene edilen H.D., yüksek ateş, öksürük ve akciğer problemiyle tedavi altına alındı. Tedavi sırasında değişik belirtiler görülen hastayla ilgili Enfeksiyon Kliniği'nden konsültasyon istendi. Burada yapılan detaylı incelemede, hastada fark edilen küçük kanamalar yetkilileri harekete geçirdi. Değişik kan tetkikleri uygulanan H.D.'den alınan örnekler Ankara'ya gönderildi. Balıkesir'deki doktorların 'Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nden şüphelendiği H.D.'nin, tedavisinin ilk haftasında bir üniversite hastanesine sevk edilmesi kararlaştırıldı. H.D. hastaneden sevki yapıldığı sırada hayatını kaybetti. Ankara'dan gelen Hıfzısıhha Laboratuarı sonuçlarına göre ölen vakada keneden bulaşan 'Kırım Kongo Kanamalı Ateşi' virüsü tespit edildiği bildirildi. Bunun üzerine hastane enfeksiyon komitesi tarafından tüm hastane enfeksiyon taramasından geçirildi. Gerekli tedbirleri alan hastaneye yönetimi, Sağlık Bakanlığı'na vaka ve tespit edilen bulguyla ilgili rapor sundu. Konuyla ilgili bilgi veren Balıkesir Devlet hastanesi Başhekimi Operatör Doktor Hasan Hocaoğlu, "Hastamız, yüksek ateş, öksürük ve akciğer problemleriyle birlikte yaklaşık 2 ay önce bize müracaat etmiş. İlgili birimlerimizce tedavi altına alındıktan sonra 'Kırım Kongo Ateşi'nden şüphelenilerek laboratuarlara örnekler gönderilmiştir. Daha sonra, neticenin 'Kırım Kongo Ateşi' yönünden pozitif çıkması üzerine de hastalık hakkında çevrede oluşabilecek diğer vakalar göz önüne alınarak gerekli tedbirler alınarak, uyarılar yapılmıştır. Hastanemiz bu konuda alarma edilmiştir. Çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

VÜCUTTAKİ KANAMALARA DİKKAT

H.D. isimli hastayı enfeksiyon testleri sırasında gören Devlet Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Doktor Zafer Ayhan, yaşanan vaka ile 'Kırım Kongo Kanamalı Ateşi' virüsünün Balıkesir bölgesine de ulaştığının belirlendiğini söyledi. Enfeksiyon hastalıkları kliniğinde görevli uzman doktor Zafer Ayhan, ölümcül hastalıkla alakalı en belirgin özelliğin vücuttaki kanamalar olduğunu belirtirken, değişik yollardan da hastalığın kendini ortaya çıkarabileceğini söyledi. Doktor Ayhan, "Hastanın ileri tetkiklerinde 'Kırım Kongo Kanamalı Ateşi' dediğimiz bu hastalıkla ilgili serolojik (kanda antikor tayini) tespiti sonucunun müspet gelmesiyle Balıkesir bölgesine de bu hastalığın ulaşmış olduğunu fark ettik. Hastalığın değişik seyirleri olduğu için hastalar değişik kliniklere başvurabiliyorlar. Karın ağrısı nedeniyle cerrahi kliniğe başvuranlar da olabiliyor. Fakat, bu hastada esas bulgu öksürük ve akciğer enfeksiyonu tablosu olduğu için göğüs hastalıkları kliniğine başvurmuş ve tedavi görmüş. Kanamalar oluşması üzerine bizden de konsültasyon istendi ve birlikte yaptığımız değerlendirme sonucu bu hastalığın bölgemizde görülmeyen değişik bir hastalık olduğunu anlayıp hastanın bir üniversite hastanesine sevkinin daha doğru olacağını düşünüp sevk ettik. Hastanın kuşlarla uğraşan bir kişi olması nedeniyle kuşlardan bulaşan birtakım hastalıklar da söz konusuydu. Bununla ilgili tetkik istedik, küçük kanamalarıyla ilgili, 'ihtimali bir teşhis olarak' 'Kırım Kongo Kanamalı Ateşi' olabileceğini de düşünerek ilgili kan tetkikleri, Ankara'da Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü çalışıyordu, oraya gönderildi. Orada yapılan değişik çalışmalar sonucunda ilk sonuçlar negatif gelmesine rağmen, daha sonra yapılan çalışmalar sonucunda bu hastalıkla ilgili tetkik sonuçları pozitif geldi. Böylelikle, Balıkesir'deki ilk vakayı da tanımlamış olduk. Hasta 1 hafta tedavi gördü, sevk edildiği esnada hayatını kaybetti" diye konuştu.

DSİ 25. Bölge Müdürlüğü'nde greyder operatörü olarak çalışan H.D.'nin, işiyle ilgili hafta sonları ekstra olarak Konya bölgesine giderek burada çalıştığı öğrenildi. Balıkesir'de de zaman zaman Gönen İlçesi'nde iş makinesi operatörlüğü yapan H.D.'nin, 'Kırım Kongo Kanamalı Ateşi' virüsünü Türkiye'de ilk defa görülen İç Anadolu Bölgesi'nde almış olabileceği tahmin ediliyor. H.D.'nin ailesi ise konuyla ilgili herhangi bir görüş bildirmek istemediklerini açıkladı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title