Balıkesir 2014'te Büyükşehir Belediyesi Oluyor

Balıkesir 2014'te Büyükşehir Belediyesi Oluyor

Balıkesir'in 13 il ile birlikte 2014 yılında Büyükşehir Belediyesi olması ilde büyük bir heyecanla karşılandı.

Balıkesir 2014'te Büyükşehir Belediyesi Oluyor

Balıkesir'in 13 il ile birlikte 2014 yılında Büyükşehir Belediyesi olması ilde büyük bir heyecanla karşılandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı büyükşehir statüsüne kavuşması için az bir zaman kalan Balıkesir'de şimdiden yeni sisteme hazırlıklar başladı. Vali Yılmaz Arslan, Balıkesir'in büyükşehir için son derece uygun bir il olduğunu, Balıkesir'in bundan istifade edeceğini söyledi.

Büyükşehir olacak illerde sevinç yaşanıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından bu kapsama alınan 13 ilin arasında Balıkesir de yer alıyor. Büyükşehir olacak illerin dayanağı ise TÜİK'in açıkladığı 2011 yılına ilişkin "Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları". Buna göre tasarı yasalaştığında; Balıkesir ile birlikte Aydın, Denizli, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Van, Manisa, Hatay, Malatya ve Mardin illeri büyükşehir statüsüne kavuşacak.

Türkiye'de nüfusu 750 bini geçen 13 il bulunuyor. Öte yandan halen Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Mersin, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya ve Samsun olmak üzere 16 büyükşehir bulunuyor. İllerin büyükşehir statüsüne kavuşması 2014'te yapılacak yerel yönetim seçimlerini de doğrudan ilgilendiriyor. 2014'ten önce büyükşehir olacak iller arasına yenilerinin eklenmesi de söz konusu olabilecek.

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan hem mevcut yapı, hem nüfus hem de hinterlandı açısından mevcut büyükşehir yasa tasarısının Balıkesir için adeta biçilmiş bir kaftan olacağını düşündüğünü söyledi. Yeni büyükşehir statüsüne alınacak illerin valilerine bu konuda verilen brifinge de katılan Vali Yılmaz Arslan, "Balıkesir büyükşehir için çok uygun bir il. Mevcut yasa taslağı da ilimiz için gayet uyumlu. Yani tam bize göre. Dolayısıyla büyükşehir olmak birçok avantajı da beraberinde getirecektir. Gerek yerel yönetimler bakımından gerekse ilin alacağı yatırımlar bakımından. Özellikle belediyelerimizin gelirlerinin yüzde 95 oranında artacağı biliniyor, bu çok ciddi bir rakam" diye konuştu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olduğunda mevcut büyükşehir belediyelerindeki meclis yapısının uygulanması öngörülüyor. Buna göre Balıkesir merkez ve ilçelerindeki tüm seçmenler Büyükşehir Belediye Başkanını seçecek. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi muhtemelen 80'in üzerinde meclis üyesinden oluşacak. Burada, Büyükşehir Belediye Başkanı ile 18 ilçe ve muhtemel merkezde kurulacak yeni ilçe ile 19 ilçe belediye başkanı olmak üzere toplam 20 belediye başkanı Büyükşehir Belediye Meclisinin doğal üyesi olacak. Merkez ve ilçelerde en çok oy alan siyasi partiler büyükşehir belediye meclisindeki diğer sandalyeleri belirleyecek. Yerel yönetimlerde tek meclis Büyükşehir Belediye Meclisi olacak. Belediyelirin yatırım ve çalışmaları bu mecliste görüşülüp karara bağlanacak.

Öte yandan, siyasi kulislerde normal süresi 2015 yılı olan genel seçimlerin 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerle birleşmesinin de söz konusu olabileceği ifade ediliyor. Balıkesir'de Büyükşehir Belediye Başkanlığı için en çok adı geçen siyasetçi ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur. Milletvekili Uğur, çeşitli defalar kendisine büyükşehir belediye başkanlığına adaylığı sorulduğu halde bu soruya olumsuz cevap vermezken, aday olabileceği yönünde sinyaller vermişti.

(YU)

10.07.2012 18: 07: 59

TSI

NNNN - BALIKESİR